www.carpatin.net    Forum    FAQ

Prima pagină » Întreţinere Ciobănesc Românesc Carpatin » Alimentaţie

[ 14 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: necesar hrana pentru carpatin
 Mesaj Scris: 17 Iun 2011 12:53 
Neconectat
moderator
moderator

Vârsta: 39
Conectat: 6d 8h 17m 45s
sorin scrie:
Buna ziua.
In lipsa unui studiu de genul asta, ce indicatori folositi dumeavoastra pentru a verifica hrana?

Nu verifica nimeni compozitia ei exacta, daca ar fi sa ne gandim la niste indicatori de alegere a unui sortiment de hrana atunci "criterile" ar fi:

1.Mancarea uscata trebuie sa fie specifica varstei cainelui.
2.Mancarea trebuie sa-i placa catelului.
degeaba ii cumperi o anumita marca,(care ti-a fost recomandata), daca catelul nu o maninca te vei orienta inspre o alta
3. Pretul.
daca ai un singur caine poate iti permiti, cel putin la inceput, sa-i cumperi o hrana scumpa (la gandul unor rezultate spectaculoase), apoi vei decide ca ar fi bine sa cheltui mai putin, mai ales daca rezultatele/diferentele nu sunt garantate.
4.Odata cumparata o hrana, urmaresti gradul de asimilare, adica cantitate de fecale eliminate fata de cantitatea de hrana administrata, si aspectul lor. Daca cantitatea de fecale este redusa atunci inseamna ca hrana este bine asimilita, daca ii dai un castron de granule si elimina aceasi cantitate sub forma de tarate, atunci e clar cati compusi asimilabili contine.
5.Urmaresti dezvoltarea puiului, aspect, voiniciune...
Referitor la greutatea unui pui de carpatin la diferite varste, iti pot spune ca, cresterea in greutate a unui pui de carpatin este de 2 kg la 10 zile.(studiu efectuat de mine personal nu de institute) La 2 luni are aproximativ 10 kg si creste cu 6 kg pe luna.

Cantitatea de mancare administrata este data pe fiecare produs (tabel) in functie de greutatea corporala a catelului la diferite varste, dar de obicei poti sa-i dai mai mult, cainele maninca cat ii trebuie.Oricum tabelul este informativ si cantitatea variaza in functie de conditiile de viata, efort, frig..
Nu exista o reteta exacta, evaluezi modul cum arata catelul, sa nu fie slab dar nici prea gras, miscarea este importanta, lipsa ei poate produce deformarea membrelor, ...

In cazul in care oscilezi intre mincare gatita si uscata, poti sa-i dai puiului mancarea ce iti ramine de prin casa, lapte, supa, branza, oua(crude -doar galbenusul)...si granule uscate cat doreste. In perioada de crestere ii dai un supliment de vitamine. (chiar daca nu are nevoie nu te poti abtine sa nu-i dai). Fara oase de pui, grasimi sau dulciuri.

Sus 

Mesaj Scris: 17 Iun 2011 13:05 
Neconectat
moderator
moderator

sorin scrie:
unde pot gasi un tabel cu greutatea recomandata a unui Carpatin, din luna in luna, pana la 1-2 ani ? Ca sa il pot cantari sa vad daca a mancat destul... sau daca sunt in urma...

Am raspuns si in postul anterior: la 2 luni puiul are 9-10kg
la fiecare 10 zile creste in greutate cu 2 kg.

sorin scrie:
aspect general: "niciodata greoi" (cred ca asa imi pot da seama daca devine supraponderal?)

"niciodata greoi" se refera nu neaparat la o greutate prea mare, (supraponderal) ci la aspectul sau general dat de osatura, corp, cap ....care duce cu gandul la cainii de tip molossoid.

Sus 

Mesaj Scris: 17 Iun 2011 13:25 
Neconectat
moderator
moderator

sorin scrie:
, mai nou am aflat ca la o stana de langa noi ii hranesc cu carne de cal si eu ii dau somon dezosat ?

Cainii aia de la stana nu o duc chiar atit de rau daca maninca carne de cal, pentru ca,
carnea de cabaline are calitati superioare carnii de porc si chiar de vita.
Imagine

Sus 

Mesaj Scris: 19 Iun 2011 11:03 
Neconectat
senior
senior

Vârsta: 35
Conectat: 1d 12h 7m 18s
Multumesc de informatii. Acum sunt mai relaxat, insa la inceput am fost speriat de rigurozitatile hranei si de preturi, pentru caini de talie mai mare. Excelenta ideea cu asimilatul, este intr-adevar un indice simplu de masurat si poate fi un indiciu. Eu insa il tin liber in curte si mai greu sa gasesc comorile.

Am incercat cu fructe insa nu pare foarte interesat. Varza in mod sigur nu mananca, poate daca i-o fac sarmale...

Sus 

[ 14 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Prima pagină » Întreţinere Ciobănesc Românesc Carpatin » Alimentaţie