www.carpatin.net    Forum    FAQ

Prima pagină » Discuţii generale » Promovare Ciobănesc Românesc Carpatin

[ 62 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Club Carpatin de Fotografie
 Mesaj Scris: 04 Oct 2011 15:35 
Neconectat
veteran
veteran

Vârsta: 40
Conectat: 8d 3h 14m 48s
Cred ca problema este legata de faptul ca nu ti-ai activat contul de Picasa in conturi Google. Fara un loc unde sa se salveze declaratiile :-) nu se poate salva nimic. Mesajele in Google sunt proprietatea autorului, deci implicit este exclus ca ele sa traiasca pe contul meu de Picasa.

Te-am lamurit bustean? :-)

Sus 

Mesaj Scris: 04 Oct 2011 16:58 
Neconectat
veteran
veteran

Vârsta: 47
Conectat: 8d 23h 17s
DrO scrie:
Te-am lamurit bustean? :-)

Exact! :lol: Daca vrei sa spui si in romaneste, ar fi bine. :D

Sus 

Mesaj Scris: 04 Oct 2011 17:33 
Neconectat
veteran
veteran

Hai ca m-a lasat. Acum pot sa bat campii si pe Picasa! :lol: :roll:
Ca numai pe acolo n-am mai bombanit. :wink:Pana la urma trebuie sa aveti grija cand deschideti si frigiderul, sa nu apara comentarii de-ale mele :shock:

Sus 

Mesaj Scris: 04 Oct 2011 17:46 
Neconectat
veteran
veteran

aditza2772 scrie:
Hai ca m-a lasat. Acum pot sa bat campii si pe Picasa! :lol: :roll:
Ca numai pe acolo n-am mai bombanit. :wink:Pana la urma trebuie sa aveti grija cand deschideti si frigiderul, sa nu apara comentarii de-ale mele :shock:

Si chiar crezi ca nu exista un frigider cu net??

Sus 

Mesaj Scris: 05 Oct 2011 10:39 
Neconectat
veteran
veteran

Ce sa mai zic... Sigur are si aditza :P . Asa ca mare grija! :lol:

Sus 

Mesaj Scris: 07 Oct 2011 12:51 
Neconectat
moderator
moderator

Vârsta: 48
Conectat: 14d 19h 14m 28s
@ DrO : Am vazut poze noi cu Murga pe picasa . Pe cand direct pe forum :wink: ?

Sus 

Mesaj Scris: 02 Ian 2012 05:01 
Neconectat
veteran
veteran

,

Un nou val de poze pe Picasa realizare cu un Canon Powershot S5 si Olympus 530 (diverse lentile).

Se pare ca nu am invatat inca sa fac poze bune in conditii de lumina piezisa. Din cauza unghiului de incidenta a razelor solare din aceasta perioada, multe poze sunt zgomotoase. Are cineva vreo sugestie? Ar ajuta un filtru UV?

An nou Fericit!

Sus 

Mesaj Scris: 03 Ian 2012 06:34 
Neconectat
senior
senior

Vârsta: 42
Conectat: 8d 23h 16m 33s
La care din ele te referi? Da-mi pls un exemplu. Pozele sunt facute in modul auto de fotografiere, sau in vreunul din modurile manuale?

Sus 

Mesaj Scris: 03 Ian 2012 08:05 
Neconectat
veteran
veteran

alexk scrie:
La care din ele te referi? Da-mi pls un exemplu. Pozele sunt facute in modul auto de fotografiere, sau in vreunul din modurile manuale?

Majoritatea pozelor le fac in mod manual. Problema pe care cred ca o am este ca, din cauza incidentei razei solare (cred eu) am ori prea multa ori prea putina lumina. Am incercat diferite ISO-uri si timpi de expunere si am realizat ca nu prea stiu ce fac :-). Am citit pe forumuri Olympus ca e indicat sa folosesti un filtru UV in conditii delumina excesiva si ma gandeam daca asta ar fi solutia.

Spre exemplu: timp de expunere 1/125s, f/5.6, ISO 100 si cu un unghi al camerei perpendicular pe razele solare obtin o imagine cu diferente foarte mari intre partea luminata direct si cele imediat apropiate si neintegral umbrite.

Intrebarea mea ar fi, daca domeniul spectral ar fi cel care cauzeaza stralucirea exagerata a suprafetei iluminate direct sau alegerea setarilor din camera?

Mersi!

Sus 

Mesaj Scris: 03 Ian 2012 15:39 
Neconectat
senior
senior

Vârsta: 42
Conectat: 8d 23h 16m 33s
DrO scrie:
alexk scrie:

Majoritatea pozelor le fac in mod manual. Problema pe care cred ca o am este ca, din cauza incidentei razei solare (cred eu) am ori prea multa ori prea putina lumina. Am incercat diferite ISO-uri si timpi de expunere si am realizat ca nu prea stiu ce fac :-). Am citit pe forumuri Olympus ca e indicat sa folosesti un filtru UV in conditii delumina excesiva si ma gandeam daca asta ar fi solutia.

Spre exemplu: timp de expunere 1/125s, f/5.6, ISO 100 si cu un unghi al camerei perpendicular pe razele solare obtin o imagine cu diferente foarte mari intre partea luminata direct si cele imediat apropiate si neintegral umbrite.

Intrebarea mea ar fi, daca domeniul spectral ar fi cel care cauzeaza stralucirea exagerata a suprafetei iluminate direct sau alegerea setarilor din camera?

Mersi!

Nu pot sa imi dau seama din setarile pe care le-ai pus daca sunt OK sau nu. Eu folosesc facilitatile aparatului pt asta: in primul rand are o scara a expunerii cu + si -. Daca sunt pe 0 inseamna ca expunerea e optima (asta din punctul de vedere al aparatului, uneori e nevoie sa supra sau sub-expui intentionat ca sa iasa poza bine). E foarte folositoare in caz ca tragi in mod manual. De asemenea te mai poti uita la histograma pozei. Daca e shiftata prea la stanga sau prea la dreapata atunci ori e sub ori supra expusa. Nu stiu ce permite aparatul tau ca nu ma pricep la Olympus.

Dar in opinia mea nu prea are legatura cu problema ta. Ce se intampla la tine e ca e un contrast foarte puternic intre zonele luminate si cele intunecate. Poti incerca mai multe solutii:

- modul de masurare a expunerii: in punct, in jurul unui punct, toata imaginea. Poti seta sa masori in punct, sau in jurul unui punct, dar daca subiectul e cel care e intunecat, iti creste timpul de expunere si de asemenea risti sa supra-expui restul pozei.
- active d-lighting: asta e la Nikon, stiu ca si Canon are o setare similara, nu stiu pe dinafara cum se cheama, si nici la Olympus nu stiu care e echivalentul. Feature-ul asta chiar asta face - elimina contrastele asta intre lumina/umbra si mareste detaliile in zonele intunecate. Nu cred sa fie contraindicatii aici, deci poti folosi cu incredere.
- unghiul din care tragi: da, trebuie sa te deplasezi :). Asta e solutia cea mai buna desi nu e tot timpul la indemana.
- fa poza cu flash (forteaza flash-ul) dar risti sa supraexpui. Daca iti permite aparatul si e nevoie, seteaza putere mai mica la flash decat 100% (vezi histograma sau expunerea pe care ti-o da, si la nevoie reduci si expunerea si puterea flashului). In functie de distanta la care pozezi, poate fi si asta o solutie.

Sus 

[ 62 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Următorul

Prima pagină » Discuţii generale » Promovare Ciobănesc Românesc Carpatin