www.carpatin.net    Forum    FAQ

Prima pagină » Întreţinere Ciobănesc Românesc Carpatin » Pui

[ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: pui de 3 luni inchis in padoc
 Mesaj Scris: 09 Apr 2010 17:57 
Neconectat
incepator
incepator

Vârsta: 41
Conectat: 45m 6s
am un pui de 3 luni oare fac bine sa-l tin inchis intr-un padoc sau trbui lasat liber va rog chiar sit incepator in bransa si ma tem sa nu-i fac rau.

Sus 

Subiectul mesajului: Re: nicolas
 Mesaj Scris: 09 Apr 2010 18:42 
Neconectat
veteran
veteran

Vârsta: 47
Conectat: 8d 23h 17s
Salut Nicolas :) .
Din putina mea experienta :) cred ca e bine sa-i mai dai drumul din padoc, daca ai curte, sa se joace si el si sa alerge. Noi il tinem pe al nostru deocamdata in curte si mergem zilnic la joaca in gradina si la plimbare cu lesa pe strada. Eu cred ca trebuie sa faca multa miscare sa se dezvolte frumos. :D

Sus 

Subiectul mesajului: Re: pui de 3 luni inchis in padoc
 Mesaj Scris: 28 Iun 2011 13:21 
Neconectat
junior
junior

Vârsta: 43
Conectat: 1d 3h 59m 54s
SFAT: LASA CAINELE LIBER. Cainele nu se tine in padoc. Ca sa il poti invata ce e bine si ce e rau, trebuie sa faca prostii, si sa ii spui ca NU, sau sa fie cuminte si sa ii spui DA, sau BRAVO. Daca il tii in padoc, de unde sa stie ca nu are voie sa sape la flori, sau sa urineze pe ele? Daca nu te joci cu el in libertate, cum sa invete sa vina la tine cand il strigi? In padoc nu invata decat sa fie FRUSTRAT, ca nu e cu tine, sau ca nu poate sa circule prin curte. PLIMBA-L cat mai mult, 30-45 min pe zi, pt inceput, 1 ora, 1 ora jumate cand se face mai mare; confrunta-l cu situatii, masini, tomberoane, oameni, mortaciuni pe strada, sa stie ce are voie si ce nu. SOCIALIZEAZA: caini, animale de orice fel, ca sa nu te trezesti la 7-8 luni ca baga coada intre picioare ca vede o capra, sau ca se repede in orice caine mai mic. Iti spun din experienta. In ciuda standardului, care spune ca e o rasa linistita, au inclinatii mari spre agresivitate si sunt vanatori (vorbesc de exemplarele pe care le-am vazut,al meu fiind de la stana). Daca ai gaini si pisici, confrunta-l de acum. Atentie la mancare, stai prin preajma, sa vezi ce reactii are, daca e posesiv sau nu etc. Gasesti pe net documentatie, e generala. Atentie daca il tii liber, sa nu ti-l fure careva, si ata pana pe la un an sa ai grija, poate si mai mult. Sfaturile sunt in nume personal, nu ma intereseaza cum procedeaza ceilalti, sunt o directie de abordare a relatiei tale cu cainele, daca altcineva are alte sfaturi si functioneaza mai bine, urmeaza-le. Asteptam poze si sa fie sanatos (fa-i vaccinele).

Sus 

Subiectul mesajului: Re: pui de 3 luni inchis in padoc
 Mesaj Scris: 28 Iun 2011 13:26 
Neconectat
junior
junior

Vârsta: 43
Conectat: 1d 3h 59m 54s
si scuze, acu am vazut ca e din 2010 postul. haha, sper ca te intelegi cu el. pace.

Sus 

[ 4 mesaje ] 

Prima pagină » Întreţinere Ciobănesc Românesc Carpatin » Pui