www.carpatin.net    Forum    FAQ

Prima pagină » Discuţii generale » Ce părere aveţi de câinele meu? Este carpatin?

[ 91 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Gruia
 Mesaj Scris: 14 Iul 2012 17:34 
Neconectat
experimentat
experimentat

Vârsta: 50
Conectat: 7d 3h 31m 17s
Buna ziua tuturor. De cca o saptamana am un pui de caine despre care cel de la care l-am primit afirma ca este pui de carpatin. La ora actuala are o luna si 3 saptamani. Avea 4,5kg cand l-am primit. Eu nu am mai avut asemenea rasa in curte iar veterinarul care i-a facut primul vaccin si care are si el un carpatin mi-a dat de inteles ca Gruia ar fi intradevar un carpatin. Voi cei care aveti experienta in aceasta rasa de caini poate imi dati o parere. Va multumesc pentru ea anticipat. Ce pot spune este ca in o saptamana de cand e la mine a crescut (cel putin la inaltime..ca la greutate inca nu l-am apreciat in evolutia de o saptamana) intr-un mod suprinzator pentru mine.

ImagineImagineImagineImagine

Sus 

Subiectul mesajului: Re: Gruia
 Mesaj Scris: 14 Iul 2012 21:06 
Neconectat
experimentat
experimentat

Inca o poza mai de aproape si din lateral. Manca asa ca sa-l scuzati.
Imagine

Sus 

Mesaj Scris: 15 Iul 2012 07:36 
Neconectat
experimentat
experimentat

Doar vizualizari? Nicio parere? O fi asa "grava" situatia cu puiul asta? Noua ne place jivina asta, ne e tare draga si nu o sa-o parasim doar pentru ca am afla, cumva (dar si argumentat sper), ca nu ar fi de rasa carpatin...Asa ca nu va sfiiti..sau nu va puteti pronunta... :) Si sper ca nu va retineti doar pentru a ma menaja pentru ca nu este cazul..imi asum parerile, faptele si deciziile. Iar daca cer cuiva parerea o cer pentru ca am nevoie de ea si nu pentru a o critica penibil ulterior. Iar daca aveti nevoie de poze mai de detaliu (sau din alte unghiuri)..la fel.. nu va sfiiti si spuneti. Va stau sa dispozitie cu orice pot, cunosc si va pot oferi din ce va este necesar pentru a va pronunta cat mai pertinent. Stima maxima tuturor si va astept cu pareri deschise! :)

Sus 

Mesaj Scris: 19 Iul 2012 07:54 
Neconectat
experimentat
experimentat

Poze noi, de la 7 saptamani.
ImagineImagineImagineImagine

Sus 

Mesaj Scris: 19 Iul 2012 08:10 
Neconectat
moderator
moderator

Vârsta: 45
Conectat: 7d 19h 2m 52s
La varsta aceasta, si fara a cunoaste originea catelului e greu de afirmat ca este carpatin 100%, dar din ce se poate vedea in poze, catelul arata a carpatin.
Are aspect de carpatin, culoare, par, forme..dar la fel de bine poate sa fie si un mix.
Cand vrei sa evaluezi un caine trebuie sa-i cunosti exact varsta.

Poti verifica, mangaindu-l/pipaindu-l sa vezi sa nu aiba stopul mai marcat sau fruntea mai bombata ceea ce ar duce cu gandul la caini de tip molossoid.
Verifica linia superioara, linia spatelui (in unele poze pare putin inseuat).

De ajutor in formarea unei imagini/perspective asupra catelului, ar fi cunoasterea parintilor. Incearca sa afli date despre parinti, probabil ai vazut mama puiului si poate chiar tatal.
Vei mai primi pareri/evaluari, odata cu cresterea puiului, desigur pe baza informatiilor si pozelor viitoare.

Sus 

Mesaj Scris: 19 Iul 2012 08:17 
Neconectat
moderator
moderator

Vârsta: 45
Conectat: 7d 19h 2m 52s
In timp ce am scris mesajul, vad ca ai postat poze noi.
Raspunsul meu ramine acelasi, mai pot adauga ca, forma si pozitia urechilor este corecta, culoarea ochilor buna.
Incearca sa prezinti o poza cu capul catelului vazut de sus pentru a se putea observa forma botului.

Sus 

Mesaj Scris: 19 Iul 2012 11:45 
Neconectat
experimentat
experimentat

Multumesc pentru apreciere. Voi incerca sa iau pe rand tot ce ati spus. Varsta lui in poze e asa cum am descris-o. Adica la ora actuala marti 24 iulie ar face 8 saptamani. Asa mi-a zis cel de la care am luat cainele iar veterinarul la care l-am dus chiar in aceeasi zi cu cea in care l-am luat (in care avea 6 saptamani fara 3 zile) mi-a zis ca e cam vasta aia pe care o stiam de la cel de la care am luat puiul. Referitor la stop..nu stiu ce sa zic. Pot face si poze mai de detaliu din profil asa incat ca reiasa in evidenta forma stopului daca va ajuta cu ceva in a il aprecia. Legat de linia spatelui pot spune ca e dreapta atat cat l-am studiat. Nu pare inseuat. Am remarcat ca atunci cand mananca pare putin mai lasata burta lui dar..nu stiu daca e vorba e o pozitie particulara in care sta cand mananca. Despre parinti pot spune ca am vazut doar tatal lui. Mama lui era dusa deja la stana cu doua zile inainte sa-l iau. Tatal lui (daca nu mi s-a aratat cumva un mascul care nu e tatal lui) e un caine mare de tot si mie, atata cat pot aprecia eu, mi s-a parut a nu avea nimic care sa semene a caucazian (metis cu carpatin). Cainele e luat de la un crescator din Rucar (am citit ulterior luarii puilului cum ca sunt banuiti unii crescatori in acea zona ca ar mixa carpatinii cu caucazienii) care m-a dus la el acasa si mi-a spus ca NU e vorba de un metis. Separat de asta pe internet crescatorul are postate materiale si cu caini mioritici si de bucovina (daca bine am inteles) si e cunoscut ca David Nicu din Rucar iar canisa lui e cunoscuta din cate imi dau seama ca si "canisa de Rucar". Am gasit pe net cateva postari cu cainii sai si va pot oferi si un link http://www.youtube.com/watch?v=zQDaJY730-8 si http://www.facebook.com/people/Canisa-D ... 4049740144 (sper sa nu se considere reclama mascata pentru ca nu e cazul).
Voi mai face poze si cu lateralul sau si din sus pentru a se vedea si forma capului cum mi-ati spus. Pana atunci eu va multumesc inca o data pentru timpul acordat si va doresc spor in toate cele. Toata stima!

Sus 

Mesaj Scris: 19 Iul 2012 17:08 
Neconectat
experimentat
experimentat

Am reusit sa fac jivinei doua poze asa cum mi-a fost sugerat. A fost putin mai greu pentru ca nu sta o clipa locului dar sper ca fie cat de cat edificatoare. Daca nu sunt, le voi reface cu ajutorul sotiei care sa-l tina mai bine imobilizat macar doua secunde. Referitor la stop, l-am si pipait si nu pare a fi accentuat. Vizual pare oarecum bombat (nici nu stiu daca e sau nu bombat la puiul de carpatin) insa are si blanita asta pufoasa dar daca se pipaie (nici nu m-am gandit la asta) se vede cum se pliaza pe cap si se ghiceste mai bine forma capului. In poza avea parul inca sub efectul mangaierii ca sa-i pipai profilul stopului. La pipaiere se simte un unghi putin mai deschis (nu cu mult) decat se vede in poza. O fi bine..nu o fi..nu stiu. :|
ImagineImagine

Sus 

Mesaj Scris: 19 Iul 2012 17:20 
Neconectat
experimentat
experimentat

Acum, dupa ce am mai citit si eu despre cum trebuie sa fie carpatinul (ca si standard) m-am uitat si la dinti. La dispunerea lor. Incisivii maxilarului se inchid imediat in spatele incisivilor de pe mandibula. Adica se pare ca are muscatura normala. :o Hai ca poate..poate putem evolua pe forum la rubrica unde se discuta despre carpatini certi. Gruia e inca in evaluare. :D

Sus 

Mesaj Scris: 21 Iul 2012 15:09 
Neconectat
experimentat
experimentat

Azi am iesit cu Gruia pe o vale de munte sa ne mai racorim. Am ales o zona apropiata, mai izolata, ca sa il mai feresc cateva zile de la al doilea vaccin si ne-am balacit putin (noi cu picioarele in apa pana deasupra gleznelor iar Gruia pana unde se vede) in o apa placuta racoroasa si curata. Se pare ca ii place jivinei apa si nu face mare caz cand trebuie sa o traverseze. Deh..e la primele experiente de acest gen si mai mult l-am dus ca sa bea pentru ca ma gandeam ca i-o fi sete de la calduri. Dar ma mir ce bine suporta caldurile. A baut doar putina apa si gata..la joaca! :D (I-am facut si poza de deasupra capului ca sa se vada mai bine forma botului) Siiii....da..A primit si un medalion la zgarda insa nu pentru figurantisme ci pentru a ma asigura cat pot ca daca, pana mai creste, dispare (din exces de spirit de explorator al imprejurimilor) cumva din curte si da peste el cineva care deh..ca romanul..ar considera ca a dat peste el norocul..sa inteleaga ca este cainele cuiva si in cel mai rau caz sa ma sune (indiferent cu ce scop) folosind un numar precizat pe verso medalionului. Speram sa nu fie cazul..
ImagineImagineImagine

Sus 

[ 91 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Următorul

Prima pagină » Discuţii generale » Ce părere aveţi de câinele meu? Este carpatin?