www.carpatin.net    Forum    FAQ

Prima pagină » Discuţii generale » Ce părere aveţi de câinele meu? Este carpatin?

[ 2 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Ce spuneti de aceasta catea?
 Mesaj Scris: 04 Aug 2014 16:03 
Neconectat
incepator
incepator

Vârsta: 43
Conectat: 7h 37m 6s
Va salut pe toti cu respect!

Am citit cu destula rabdare si aplecare foarte multe dintre postarile de pe acest forum (nu chiar pe toate ca sunt mult prea multe :), asa ca imi cer scuze daca repet fara sa vreau ceva ce deja s-a mai discutat). Dincolo de micile harjoneli specifice oricarui forum, cred ca pe toti va uneste o mare dragoste, cea pentru caini si o si mai mare pasiune, cea pentru CRC.

Eu recunosc sincer ca, pana la Cora (cateaua supusa atentiei voastre in aceasta postare), nu eram nici macar un mare iubitor de caini. Acum, dupa mai bine de 1 an de cand imi tot pierd timpul studiind pe net (si nu numai) rasa asta extraordinara, am devenit un mare admirator al ei si cred ca voi ramane toata viata un pasionat (prietenii spun ca am devenit obsedat de cainii mei si de aceasta rasa, ceea ce, pentru mine e un compliment, chiar daca nu merit acest titlu). Felicitari celor care s-au ocupat de omologare si tuturor celor care depun eforturi sa formeze din zavodul romanesc, un ciobanesc omologat si recunoscut la nivel international.

Bun, pentru a intelege mai bine istoria mea, vreau sa o supun atentiei voastre pe cea care m-a facut sa caut mai multe si, ulterior, sa descopar cu surprindere si admiratie CRC-ul: Cora. Cora este o catea frumoasa, o ciobaneasca de stana, un zavod (cum ii spuneau bunicii nostrii ciobanescului nostru de stana), cumparata "de pe marginea drumului" (stiu, nu-mi sariti in cap, va amintesc faptul ca la acel moment nu stiam nimic despre rasa CRC!). Culoarea ei bej-mustar o exclude (cred eu) din standardele rasei. Totusi, are tipicitati frumoase ce amintesc de carpatin. Stiu foarte bine limitarile impuse de standardul AChR. Tocmai de aceea sunt extrem de curios de ce standardul Clubului cainilor ciobanesti romanesti (cred ca asa se numeste), organism care sustine ca este unic acreditat de Ministerul Agriculturii sa modifice acest standard, sustine ca singurele culori excluse (defecte eliminatorii) sunt brun-roscatul si maronul, nu si galbui, bej, etc.? Inteleg disensiunile dintre cele doua organisme, dar totusi, unde este adevarul? Daca ar fi sa ma iau dupa club, atunci si Cora ar putea emite ceva pretentii! Sigur, presupunand ca este in regula la celelalte capitole. Lucru pe care insa o sa va rog sa-l judecati voi, cei cu state mult mai vechi in povestea CRC-ului.

Eu ma multumesc sa ma declar extrem de multumit de ce-am reusit sa scot dintr-o catelusa care nu parea sa atinga vreun standard de inaltime si greutate (acum, la 1 an si 2 luni, are 67 cm la greaban si cantareste 38 kg). Si mai mult decat atat, sa imi iubesc animalul crescut cu pasiune si sa ii fiu recunoscator pentru faptul ca, fiind sau nu carpatina (mai mult nu veti spune voi probabil), mi-a deschis poarta cunoasterii rasei pe care macar simbolic o reprezenta pentru mine.

Asa ca de cateva luni (4) am cumparat mult mai atent de data asta, un mascul frumos, mai carpatin decat Cora, macar in standard, Haiduc. Il voi expune si pe el. Haiduc provine dintr-un tata cu pedigree (Mot Aral Dream - fara sa insemne insa ca stiu valoarea acestui mascul - l-am vazut si e o splendoare de caine, dupa standardele mele, normal) si o catea foarte frumoasa si autoritara, cu origini mai putin cunoscute, catea insa care pare mai carpatina decat unii dintre cainii vazuti de mine pe diverse site-uri. Si spun asta fara intentia de a ma da mare cunoscator. Tocmai am recunoscut faptul ca sunt la inceput de drum. Ma bazez doar pe ceea ce am putut documenta pana acum.

Deci, va rog mult sa o comentati un pic pe Cora (daca se poate fara rautate - animalul nu are nicio vina ca nu e in standardele impuse vremelnic (sau nu) de oameni, iar stapanul o creste cu buna credinta si afectiune). In poza atasata Cora avea 10 luni. Si, de ce nu, sa-mi spuneti si daca va place Haiduc. Haiduc are 4 luni si 22 kg. acum, dar pozele sunt in evolutie. :)

ImagineImagineImagineImagineImagineImagine

Sus 

Subiectul mesajului: Ce spuneti de aceasta catea?
 Mesaj Scris: 18 Aug 2014 16:01 
Neconectat
incepator
incepator

Vârsta: 43
Conectat: 7h 37m 6s
Poze mai actuale. Dupa naparlire.
ImagineImagineImagine

Sus 

[ 2 mesaje ] 

Prima pagină » Discuţii generale » Ce părere aveţi de câinele meu? Este carpatin?