www.carpatin.net    Forum    FAQ

Prima pagină » Discuţii generale » Cafenea

Reguli forum

Dacă tot vrei să citeşti acest subiect, ar trebui sa ştii nişte chestii dinainte:
1. Poate conţine limbaj licenţios şi tot felul de vulgarităţi.
2. Poate conţine glume, miştouri, satiră, pamflete şi alte asemenea lucruri, care trebuie tratate ca atare.
3. Poate fi subiectiv.
4. Poate conţine greşeli intenţionate, unele evidente până şi pentru cei cu IQ scăzut.

[ 39 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Bine ma Corbule
 Mesaj Scris: 14 Sep 2008 08:16 
Neconectat
senior
senior

Conectat: 2d 4h 32m 26s
Bine ma Corbule,vad ca ai stiut sa copiezi franturi din standard.Sunt de acord cu tine ca trebuie sa ai o altfel de reactie cand vezi un mascul.Da,e un mascul mai fin dar care arata cu totul altfel cand e in par dar are in rest talie,dantura completa si muscatura corecta.A luat un FB,nu a suit pe podium cum au suit alti caini cu lipsa dinti si alte defecte eliminatorii.Iar acest mascul daca e montat cu anumite femele poate corecta o gramada de defecte existente la efectivul din intreaga tar de exemplu poate corecta urechile maraca "de .....n" model BIMBO.
Dar hai arata ce caini ai tu de-i critici pe ai altuia.Sa vedem daca ai vreun caine de la bunici macar sa aiba ambele urechi intregi.

Sus 

Subiectul mesajului:
 Mesaj Scris: 14 Sep 2008 10:07 
Neconectat
veteran
veteran

Conectat: 4h 4m 28s
Bina ma Adi, hai sa-ti raspund desi ... e' duminica, mancam niste struguri si ma uitam la caini cum se harjonesc! :lol:
Referitor la urechi, forma, insertie, ... ce sa-ti spun, poza e' extrem de elocventa! :)
Referitor la nush se ar putea corecta, daca o tine in FB conform regulamentelor nu va avea ocazia sa corecteze nimic. :wink:
Cat priveste cainii "de la bunici" cu urechi intregi sau nu, mai cauta! 8)

P.S. - daca raspunsul nu te multumeste, scuze, am o usoara migrena care ma indeamna mai mult la lenevit decat la tastat! :twisted:

Sus 

Subiectul mesajului:
 Mesaj Scris: 14 Sep 2008 10:17 
Neconectat
veteran
veteran

Hai sa nu te las in coada de peste! :P

Uite unu' dintre cainii mei (catea de fapt):

Imagine

Jur pe rosu ca are tot ce-i trebuie la locu' lui (urechi, coada, dinti, ...) sa moara Bibi!

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Sus 

Subiectul mesajului:
 Mesaj Scris: 14 Sep 2008 13:39 
Neconectat
veteran
veteran

Conectat: 11d 23h 39m 16s
Bai TATI draga in competitii eu am fost si voi merge in continuare dar de tine inca nu am auzit si ma ocup de aceasta rasa de vreo 12 ani.Tu am vazut ca esti mai vechi si mai experimentat decat mine dar se pare ca stai la naftalina nu te areti.Acel caine nu este al meu sau din cainii mei ci din caini din canisa deCALIMANI ,asa ca vezi cum si despre cine vorbesti ca s-ar putea sa-ti superi prietenii.Si daca te intereseaza cainii mei uitate pe forum la expo TG MURES si vezi cam cum arata carpatinii mei.

Sus 

Subiectul mesajului:
 Mesaj Scris: 14 Sep 2008 13:46 
Neconectat
veteran
veteran

Conectat: 11d 23h 39m 16s
Scuze corbule nu tie iti era adeverit acest comentariuci la meseriasu din deva.

Sus 

Subiectul mesajului:
 Mesaj Scris: 16 Sep 2008 18:16 
Neconectat
moderator
moderator

Vârsta: 45
Conectat: 7d 19h 2m 52s
Acest exemplar este Armeanu de pe Somes.Nu este in cea mai buna forma, fiind napirlit si slab.
Orice proprietar de carpatin a putut constata faptul ca, cainele maninca mult prea putin in perioada calda a anului. La ce calduri au fost nu e de mirare ca, cainii slabesc. Acest caine este tinut la oi, iar temperamentul lui nu ii permite sa stea in loc, cum se insereaza cum patruleaza toata zona. Asa ca, prea putina mincare si multa activitate a generat aspectul sau. Iar faptul ca este napirlit nu il avantajeaza deloc. Se poate observa ce diferenta este intre acelasi caine in poza facuta cu 6 luni inainte cand cainele era mai tanar dar parca "mai puternic".

Imagine

In aceasta poza cainele era ud, pentru ca a plouat toata ziua, iar parul nu ii este ondulat. Mai degraba angulatia membrelor posterioare ar putea fi mai buna.
Exista un tip de caine cu un caracter si nerv, grozav in serviciu, care se ingrasa si va arata bine doar daca il tii legat in lant.
Adevarul este ca, carpatinul arata in aceasta perioada cel mai rau posibil. Un necunoscator care vede un caine vara si il vede apoi in primavara poate spune ca este cu totul un alt caine.

Ultima oară modificat de Andrei Deak pe 16 Sep 2008 19:27, modificat 1 dată în total.

Sus 

Subiectul mesajului:
 Mesaj Scris: 16 Sep 2008 19:51 
Neconectat
veteran
veteran

Conectat: 0s
Corbu scrie:
Bina ma Adi, hai sa-ti raspund desi ... e' duminica, mancam niste struguri si ma uitam la caini cum se harjonesc! :lol:
Referitor la urechi, forma, insertie, ... ce sa-ti spun, poza e' extrem de elocventa! :)
Referitor la nush se ar putea corecta, daca o tine in FB conform regulamentelor nu va avea ocazia sa corecteze nimic. :wink:
Cat priveste cainii "de la bunici" cu urechi intregi sau nu, mai cauta! 8)

P.S. - daca raspunsul nu te multumeste, scuze, am o usoara migrena care ma indeamna mai mult la lenevit decat la tastat! :twisted:

Las ca a corecta campionii lui poponete.Care bre, ala de a fost cu el la juniori la satu mare? Ala nu arata a femela?Sau ala de la clasa campioni care era mai mic decat junioru? Nu-i bai ca il mai arata pe celalat de a fost la intermediara, Ghiaur ii zice, ala fara dinti. Astia o sa "corecteze" si urechea si statura si mai ales dentitia, ca doar is toti campioni.

Bai Corbule , urechea aia mare care o leaga sub barbie, defapt o lega pe cap ca sa nu le intre in mancare, cu ce o micsoreza?
Urechea de cocker?

Sus 

Subiectul mesajului:
 Mesaj Scris: 16 Sep 2008 19:58 
Neconectat
veteran
veteran

Bai Cristi eu nu cunosc nici un poponete! Tu? :lol:
Daca da, clar iesi din cercul de persoane cu care as dori a purta un dialog (fie el si virtual). :wink:

Sus 

Subiectul mesajului:
 Mesaj Scris: 16 Sep 2008 20:03 
Neconectat
veteran
veteran

Corbu scrie:
Hai sa nu te las in coada de peste! :P

Uite unu' dintre cainii mei (catea de fapt):

Imagine

Jur pe rosu ca are tot ce-i trebuie la locu' lui (urechi, coada, dinti, ...) sa moara Bibi!

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Faina catea. E corb? :wink: E luata de la bunici?
Daca o poarta poponete in ring, e ce vrea el, si campioana.
Ilumineaza-ma si pe mine , ca nu am inteles tare bine la suceava la simpozion. Cum e corbul asta?
Ca tatuca tau, Ionete a fost tare "concis", adica: "corbii astia, unii sunt molosoizi si cu parul scurt iar altii lupoizi si cu parul lung" :shock: Logic :lol: Asa timpenie nu am mai auzit.

Sus 

Subiectul mesajului:
 Mesaj Scris: 16 Sep 2008 20:12 
Neconectat
veteran
veteran

Corbu scrie:
câine de talie destul de mare, agil, niciodata greoi, aspectul general fiind acela al unui câine viguros.
Dimorfismul sexual este bine marcat, masculii trebuind sa fie mai inalti si mai puternici decât femelele.

Eu am impresia ca nu prea se mai citeste standardul! :?
Daca-s fi arbitru pe multi as popi si eu! :lol:

Naparlirea-i una, lipsa sau calitatea slaba a parului e' cu totul, da' cu totul alta! 8)
Prima impresie pe care ar trebui sa o produca un mascul de CRC ar trebui sa fie una care sa starneasca o exclamatie de genul "ooaaauuu" si nu una gen "aaoooleeeuuu"! :wink:

Da corbule carpatinul este un caine viguros.
Dar vezi, tu tare mi se pare ca, citatele din standard le aplici doar la unii caini. Campionul lui Ionete , e viguros? E mai inalt si mai puternic decat femela de la aceasi clasa campioni? Sau e mai mic chiar si decat femela si decat juniorul. Sa asteptam sa mai creasca? Bag seama ca campionul se maturizeaza mai greu.
Bine macar ca au par, coafat si dat cu fixativ, ca asta conteaza.
Era sa uit de zugrumatul in ring. Obligatoriu cainii trebuie sa fie spanzurati si tarati in ring. OAU, OAU!

Sus 

[ 39 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Prima pagină » Discuţii generale » Cafenea