www.carpatin.net    Forum    FAQ

Prima pagină » Discuţii generale » Cafenea

Reguli forum

Dacă tot vrei să citeşti acest subiect, ar trebui sa ştii nişte chestii dinainte:
1. Poate conţine limbaj licenţios şi tot felul de vulgarităţi.
2. Poate conţine glume, miştouri, satiră, pamflete şi alte asemenea lucruri, care trebuie tratate ca atare.
3. Poate fi subiectiv.
4. Poate conţine greşeli intenţionate, unele evidente până şi pentru cei cu IQ scăzut.

[ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Informatica
 Mesaj Scris: 12 Sep 2008 08:33 
Neconectat
veteran
veteran

Conectat: 9h 19m 59s
Am observat ca sunt useri care au probleme cu unele instrumente ale informaticii, cum ar fi de exemplu afisarea unor poze personale pe forum. Pentru ca ne dorim ca totul sa mearga bine, sa putem comunica cat mai util m-am hotarat sa fac un tutorial despre postarea de poze pe forum. Vorba multa, saracia omului, deci sa incepem.
In primul rand ne trebuie un cont pe un site de upload, unde sa putem pune(uploda) pozele pe un server.
Eu de exemplu folosesc photobucket, site-ul il gasiti aici:
http://photobucket.com/?special_track=nav_logo
Arata asa:
Imagine
Observati ca aveti un buton verde, pe care scrie JOIN NOW. Trebuie sa dam click pe acesta pentru a ne creea un cont (user).
Dam click pe JOIN NOW si urmatoarea pagina va fi:
Imagine
Aici alegen un nume pentru cont si o parola, parola trebuie scrisa de doua ori, eu de exemplu am facut un user pentru a putea face tutorialul si am ales la nume Burebista4. DUPA CE AM INTRODUS USERUL SI PAROLA, DAM CLICK PE BUTONUL NEXT. Urmatoarul pas va fi:
Imagine
Aici vom introduce un nume, emailul, data nasterii, poate fi oricare, si codul de securitate afisat. In final dam click pe BUTONUL I ACCEPT. SING MY UP!
Contul a fost creat, acum putea uploda poze, URMATOAREA PAGINA VA FI:
Imagine
Ca sa suim o poza pe server dam click pe butonul UPLOAD. SE VA DESCHIDE O FEREASTRA SI NE VOM DUCE IN CALCULATORUL PERSONAL, UNDE AVEM POZA/POZELE DORITE SPRE UPLOAD.
Imagine
SELECTAM UNA SAU MAI MULTE POZE SI DAM CLICK PE BUTONUL OPEN, si in acel moment va incepe uploadul pe server.
Imagine
Va incepe uploadul pozelor ca in fereastra de mai jos, tot ce trebuie e sa asteptam.
Imagine
Recomand un resize la pozele mari, de 4-5 mb, pentru usurinta, un program bun si free(gratis)pentru resize este picasa, oferit de google, il gasiti aici: http://picasa.google.com/ . Asta pentru mai multe poze, pentru una/doua nu merita.
Bun. Dupa uploadul pozelor ne va aparea urmatoarea fereastra, unde putem face diverse comenturi la poze sau sa le denumim, etc, daca dorim, daca nu dam click pe SAVE AND CONTINUE, ca mai jos.
Imagine
BRAVO, DEJA AVEM PRIMUL ALBUM CU POZE ONLINE!!!!. Acesta arata asa:
Imagine
Acum tot ce mai avem de facut este sa punem poza pe forum, observati IN POZA DE MAI JOS, trebuie copiat tot ce apare la IMG code.
Imagine
Acesta trebuie copian in mesajul pe cate il vom scrie pe forum, ATAT, fara insert image sau altceva, e simplu.
Imagine
Si imaginea va fi afisata, plus ca vom avea un album online pe photobucket. Nu uitati daca mergeti la alt pc, sa va logati pe photobucket, pentru a avea acces la albumele dumneavoastra, se introduc userul si parola de la inregistrare si click pe LOG IN.
Tutorialul este facut la repezeala, SPER SA IL GASITI DE FOLOS si treaba sa mearga struna.
Spor la lucru!!! 8)

Ultima oară modificat de Alin Butisca pe 12 Sep 2008 08:40, modificat de 3 ori în total.

Sus 

Subiectul mesajului: antivirus si internet securuty
 Mesaj Scris: 12 Sep 2008 09:06 
Neconectat
veteran
veteran

Avand in vedere ravagiile pe care le fac in ultimul timp virusii pe internet, care devin pe zi ce trece tot mai agresivi, m-am hotarat sa tratez si acest subiect, de o maxima importanta. Cum ne putem proteja? Evident avand instalat in sistem un antivirus bun si un firewall sau o suita de internet security, de la un singur producator, care le are pe ambele, plus antispam, antiphising, etc. Pentru inceput, vom arata un top al solutiilor antivirus si internet security de la mai multi producatori de astfel de soft, pentru anul 2008:
Antivirus:
Imagine
Internet security:
Imagine
Dupa cum se observa, compania romaneasca Softwin ESTE PE LOCUL I, CU PRODUSUL BITDEFENDER, CARE IN ROMANIA SE POATE ACHIZITIONA DE LA ULTRAPRO o licenta OEM adica care merge pe un singur calculator la pretul de 40 Ron, o nimica toata, pretul unei lecente pentru un produs similar pe un an fiind de 70 euro.Personal prefer Kaspersy care e pe locul 2.
De mentionat ca aceste softuri sunt destul de scumpe, DAR existe si o solutie free, gratis, un antivirus foarte bun, facut de nemti, Avira, pe care compania Avita il da spre folosinta gratis home userilor, adica celor care au pc-uri acasa, conditia e sa nu fie firma, il puteti lua de aci:
http://www.free-av.com/en/download/index.html
E cel pe care scrie free, Avira AntiVir Personal - FREE Antivirus.
Un antivirus foarte bun, cu un pic de prudenta, fara xxx si filesharing de pe site-uri dubioase, in general rusesti, :lol: :lol: :lol: totul e OK.
Alte cai prin care ne putem proteja calculatorul cand navigam pe net, e sa avem un sistem de operare cat mai nou , un service pack cat mai recent, pentru cei care au minim 1 gb ram, recomand renuntarea la Windows xp si trecerea la Vista, un sistem de operare mai nou si mult mai sigur, daca hotarati sa ramaneti pe XP macar instalati Service Pack 3, aparut recent. Specific ca si la vista a aparut Service Pack 1.
Sunt utilizator de vista de 1,5 ani si e super ok.
Un print la desktopul meu:
Imagine
Un alt lucru important sunt update-urile la antivirus si la sistemul de operare.
Spor la treaba!

Ultima oară modificat de Alin Butisca pe 12 Sep 2008 09:07, modificat 1 dată în total.

Sus 

Subiectul mesajului:
 Mesaj Scris: 12 Sep 2008 15:16 
Neconectat
veteran
veteran

Cu siguranta majoritatea folosesc ca broswer internet explorer, versiunea 6. Azi am testat internet explorer 8, o versiune beta 2, si pot spune ca merge foarte bine, e un pas inainte facut de Microsoft, care in ultima vreme ramasese de caruta in privinta broswerelor. Arata asa:
Imagine
Se poate lua de aici:
http://www.microsoft.com/windows/intern ... sites.aspx
Desi prefer Firefox, cel mai bun si sigur broswer actual, care se poate lua de aici:
http://www.mozilla.com/en-US/firefox/
modul rapid in care se misca internet explorer 8 plus interfata grafica a acestuia, s-ar putea sa ma faca sa ma razgandesc...

Ultima oară modificat de Alin Butisca pe 12 Sep 2008 15:16, modificat 1 dată în total.

Sus 

Subiectul mesajului: Re: Informatica
 Mesaj Scris: 15 Sep 2008 15:30 
Neconectat
webmaster
webmaster

Conectat: 8d 22h 42m 49s
Alin scrie:
Am observat ca sunt useri care au probleme cu unele instrumente ale informaticii, cum ar fi de exemplu afisarea unor poze personale pe forum...

Nu ca vreau sa te contrazic, tutorialul pe care l-ai facut este foarte util si foarte stufos, mai mult ca sigur putini il vor citi cand vor vedea cat este de lung.
Dar forumul nostru are un mic buton sub fereastra de postare "Adauga o imagine". Nu trebuie decat sa dai click pe el si sa postezi ce imagine vrei. Simplu si la obiect.

Imagine

Sus 

Mesaj Scris: 15 Sep 2008 20:35 
Neconectat
veteran
veteran

clau scrie:
Nu trebuie decat sa dai click pe el si sa postezi ce imagine vrei. Simplu si la obiect.

De fapt dupa click pe butonel se da PASTE la link-ul catre host-ul imaginii, pentru asta imaginea trebuie uplodata prima data pe un server, de exemplu http://img87.imageshack.us/ dar multi incepatori se pierd in butonele, ideea mea era ca este mult mai simplu sa dai copy/paste link-ul destinat special pentru forumuri de pe photobucket de exemplu si imaginea va fi afisata. Plus ca host-ul pentru poze ales de tine, http://www.postimage.org/, nu permite existenta unor albume personale pe site, plus ca are o limita de 4 mb a fisierului, un image hosting obisnuit, pe langa cand pe photobucket merita sa parcurgi pasii necesari pentru a face un user, pentru ca ofera posibilitatea ca userul sa isi uplodeze sute de poze, avand un album foto online, cand ii trebuie link-ul spre o anumita poza se logheaza si gata, are acces la toate pozele lui, alege ce doreste, copy/paste IMG Code si gata. Dar evident ca fiecare alege care metoda o considera mai buna pentru el, plus ca pe site-ul pe care ai uplodat poza uploadul se face fisier cu fisier, se poate selecta o poza odata, ia gandeste-te ce m-ar fi asteptat cand am uplodat cele 78 de poze de la expozitia de la TARGU-MURES... asa selectezi tot folderul si upload, cred ca avantajele sunt evidente. Cum am mai zis, fiecare are metodele lui, pe cei care stiu nu ii va interesa tutorialul, iar cei care nu stiu il vor parcurge si il vor considera util.

Sus 

Subiectul mesajului:
 Mesaj Scris: 16 Sep 2008 13:30 
Neconectat
veteran
veteran

In fine, nu are rost sa o lungim, se dorea ceva constructiv, vad ca vorbim amandoi singuri. Spor userilor la postat poze si la cat mai multe imagini cu carpatini superbi!!!

Sus 

Subiectul mesajului: RE...
 Mesaj Scris: 16 Sep 2008 15:24 
Neconectat
webmaster
webmaster

Cred ca nu ai observat butonul corect:

Imagine

Mai simplu decat atat nu se poate...
Ca sa nu mai vorbesc de faptul ca daca nu ai resizer (aici din fericire am instalat) iti redimensioneaza aiurea tot forumul, dupa marimea pozelor. Este ca pozele puse de tine mi-ar fi scalat aiurea tot forumul? Din fericire am prevazut asta.
Iar daca reusesti sa convingi userul obisnuit sa faca conturi si albume... be my guest.
Si daca veni vorba de albume, nu crezi ca e mai simplu sa-l uploadezi pe site la sectiunea "galerie foto"?
Da, avem si optiunea asta... si daca te uiti acolo o sa vezi ca sunt useri care deja au pus cateva albume micute.
In fine, iau o pauza ca vorbesc singur.

Sus 

Subiectul mesajului:
 Mesaj Scris: 26 Sep 2008 07:54 
Neconectat
incepator
incepator

Conectat: 0s
salut. am si eu o mica problema cu contul de pe forum. tin sa mentionez ca sunt la al 3`lea si doar acum reusesc sa postez. primul a fost andrei_coty la care nu am primit emailul de confirmare nici in ziua de azi. rog pe cineva care de ocupa de partea administrativa in ce priveste conturile sa stearga acel cont ca sa pot sa imi schimb adresa de email la contul activ in momentul de fata. multumesc.

Sus 

Subiectul mesajului:
 Mesaj Scris: 26 Sep 2008 08:01 
Neconectat
webmaster
webmaster

coty scrie:
salut. am si eu o mica problema cu contul de pe forum. tin sa mentionez ca sunt la al 3`lea si doar acum reusesc sa postez. primul a fost andrei_coty la care nu am primit emailul de confirmare nici in ziua de azi. rog pe cineva care de ocupa de partea administrativa in ce priveste conturile sa stearga acel cont ca sa pot sa imi schimb adresa de email la contul activ in momentul de fata. multumesc.

Rezolvat.
Nu o sa mai fie probleme cu e-mailurile, azi am lucrat pe server si din cauza asta am sters din greseala conturile si posturile facute ieri. Scuze.

Sus 

Mesaj Scris: 26 Sep 2008 11:12 
Neconectat
veteran
veteran

Bun venit la noua versiune a forumului, ultima de fapt, PHPbb3, e superba. Clau, muta avatarele in stanga, arata mai bine. Parerea mea. Vezi cum iti place tema aici, e una noua:
http://carpatin.forumest.ro
Panoul de administrare e unul foarte accesibil, foarte usor de folosit.
Poti activa si CHATBOXul, mai vorbim si live , mai trece plictiseala...

Sus 

[ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Prima pagină » Discuţii generale » Cafenea