www.carpatin.net    Forum    FAQ

Prima pagină » Discuţii generale » Cafenea

Reguli forum

Dacă tot vrei să citeşti acest subiect, ar trebui sa ştii nişte chestii dinainte:
1. Poate conţine limbaj licenţios şi tot felul de vulgarităţi.
2. Poate conţine glume, miştouri, satiră, pamflete şi alte asemenea lucruri, care trebuie tratate ca atare.
3. Poate fi subiectiv.
4. Poate conţine greşeli intenţionate, unele evidente până şi pentru cei cu IQ scăzut.

[ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Sa vedem la scara mare lucrurile!
 Mesaj Scris: 19 Sep 2008 09:47 
Neconectat
senior
senior

Conectat: 18m 12s
Daca aruncati o privire si pe alte forumuri veti vedea dezbateri,rareori utile,tot pe subiectul <carpatin>.Oamenii sunt derutati pentru ca nu se pricep sa distinga originalul de improvizatie iar calificativele arbitrilor agraveaza problema.
Incerc sa atrag atentia ca improvizatiile rareori pastreaza aptitudinile naturale ale carpatinului si nu transmit genotipul carpatinului chiar daca se pot incadra in standard!Deci risca sa nu transmita toate caracterele rasei!
Este recunoscut faptul ca Bistritenii au conservat rasa!Deci ei detin originalul!Mai exista si incercarile de reconstituire a rasei unde reusitele nu sunt si nu vor fi de 100%!
:shock:

Sus 

Subiectul mesajului: Salut
 Mesaj Scris: 19 Sep 2008 11:01 
Neconectat
senior
senior

Conectat: 2d 4h 32m 26s
Salut.
Ce se discuta pe alte forumuri intradevar nu sunt de cele mai multe ori discutii utile,pentru ca toata lumea vorbeste despre aceasta rasa fara sa aiba un minim de cunostinte despre ea.Desi pe multi crescatori din tara ii deranjeaza faptul ca desi carpatini s-au gasit pe tot lantul carpatic,adevarata selectie a sa la Bistrita a inceput iar cainii cei mai reprezentativi din istoria rasei in Bistrita s-au nascut.Iar crescatorii din tara de unde au carpatini,tot din Bistrita.Am pus o intrebare pe un alt forum unor mari "forumisti",daca cunosc vreo zece caini pe care i-am enumerat acolo,caini pe care-i gasesti in pedegreele carpatinilor din intreaga tara,ce stiu despre acei caini?Binenteles ca eu am intrebat si nimeni nu a mai raspuns,de ce?Toti vor sa aiba cei mai adevarati caini si cei mai adevarati produsi dar cunostinte despre rasa zero.
Referitor la expozitii si arbitrii,no comment.
Noi toti trebuie sa respectam standardul,de la cap la coada.Dar in expo se trece cu vederea peste unele defecte si asta e foarte grav,mai ales cand acel caine devine si campion.

Sus 

Subiectul mesajului:
 Mesaj Scris: 26 Sep 2008 07:50 
Neconectat
incepator
incepator

Conectat: 0s
buna. ma numesc Andrei sunt un prieten foarte bun a lui Alin, am fost cu Alin la expo din Tg Mures si i`am cunoscut si eu pe domnii Iclezan si Andrei Deak cat si pe unii din baietii posesori de carpatini. intentionez si eu sa imi iau un carpatin peste cativa ani dupa ce imi termin facultatea ca sa pot sa am timpul necesar ca sa ma ocup de el. din cate am vazut la unii din voi sunteti oameni deosebiti, sper sa fiu acceptat cu bine in aceasta comunitate. va multumesc.
on topic:
am vazut cainii la xpozitia de la tg mures si m`am indragostit pe loc de ei. "mic" are dreptate, dupa ce citesti alte forumuri incepi sa iti pui intrebari, care e carpatinul totusi ? multi isi pun in cap tot felu de aiureli despre carpatin si nu ii convingi pana nu le pui standardul in fata.

Sus 

Subiectul mesajului: Re: Sa vedem la scara mare lucrurile!
 Mesaj Scris: 26 Sep 2008 19:46 
Neconectat
moderator
moderator

Vârsta: 45
Conectat: 7d 19h 2m 52s
Ciobanescul Carpatin are nevoie de sprijinul a cat mai multi oameni seriosi , inteligenti si plini de initiativa.
Exista o vorba romaneasca: "Cine se aseamana, se aduna."
Iar faptul ca esti foarte bun prieten cu Alin, imi spune indeajuns.

Sus 

Subiectul mesajului: Re: Sa vedem la scara mare lucrurile!
 Mesaj Scris: 29 Sep 2008 21:19 
Neconectat
incepator
incepator

Conectat: 0s
multumesc pentru apreciere.

Sus 

[ 5 mesaje ] 

Prima pagină » Discuţii generale » Cafenea