www.carpatin.net    Forum    FAQ

Prima pagină » Întreţinere Ciobănesc Românesc Carpatin » Comportament

[ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Incapatanat?
 Mesaj Scris: 20 Apr 2008 09:29 
Neconectat
incepator
incepator

Conectat: 0s
Sunt nedecisa intre am-mi lua un Carpatin sau un Caucazian. Din cate am inteles, Carpatinul este greu de dresat pentru ca este un caine incapatanat?

Sus 

Subiectul mesajului:
 Mesaj Scris: 20 Apr 2008 11:37 
Neconectat
junior
junior

nu este greu de dresat....este chiar usor...daca il rasplatiti dupa fiecare miscare fcauta bine....si eu am pun pui de carpatin si l-am dresat usor......caucazianul este mai greu de intretinut
:D

Sus 

Subiectul mesajului: carpatin
 Mesaj Scris: 20 Apr 2008 11:46 
Neconectat
veteran
veteran

Conectat: 11d 23h 39m 16s
Cine ti-a zis ca,ciobanescul carpatin este greu de dresat sau ca este incapatanat te-a "fraierit".Iti spun din propria experienta pentru ca cresc acesti caini de 12 ani si inca nu am avut caini incapatanati din contra au fost si sunt caini foarte destepti.Din contra ciobanescul caucazian este foarte greu de stapanit ,daca nu il poti domina atunci o sa-ti fie foarte greu cu el.Am prieteni care au fost muscati de propriul caucazian din cauza ca sunt foarte posesivi .Uitate pe situl cu carpatini si pe situl cu caucazieni sau pe forumuri dedicate acestor rase si atunci o sa poti face diferenta.

Sus 

Subiectul mesajului:
 Mesaj Scris: 21 Apr 2008 11:05 
Neconectat
junior
junior

Nu sufera prea multe comparatii educatia unui carpatin cu cea a unui caucazian. Sunt temperamente destul de diferite. Carpatinul raspunde bine la recompense, mai ales la cele alimentare. Sunt mai putin agresivi decat caucazienii, mai vivace si tin minte destul de bine. Uneori pe mine ma uimeste carpatinul nostru care adeseori e mai ordonat decat ciobanescul german.

Avem cativa "prieteni" caucazieni, femele (care in general sunt mai docile decat masculii). Una dintre ele nu poate convietui cu alti oameni decat stapanul, pe cand Rucar al nostru sta si cu copiii apropiatilor, iar alta care a mancat o pisica fara a putea fi oprita din "placuta/i" activitate.

De altfel daca aveti curiozitatea sa mergeti la o expozitie canina, veti observa cum multi carpatini stau cuminti si asteapta legati de cate un gard, iar caucazienii care mai ca darama pomul sau gardul unde au fost pusi in asteptare.

Despre relatia cu cei mici (la prima intalnire):

Imagine

Imagine

Imagine

Sus 

[ 4 mesaje ] 

Prima pagină » Întreţinere Ciobănesc Românesc Carpatin » Comportament