www.carpatin.net    Forum    FAQ

Prima pagină » Întreţinere Ciobănesc Românesc Carpatin » Comportament

[ 25 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: lesa
 Mesaj Scris: 13 Iun 2008 11:54 
Neconectat
experimentat
experimentat

Conectat: 3h 47m
salut,

am probleme cu catelul meu sa imi mearga in lesa sau in ham, in sensul ca pur si simplu imi zmulge lesa din mana, este mult prea puternic ca sa il pot tine.

intrebarea mea: este recomandabila lesa aceea, cu zimti metalici, care sa fie intorsi inauntru? adica, in momentul in care incearca sa traga de lesa, sa nu aiba prea multa libertate...asta pana se mai cuminteste.

multu :)

Sus 

Subiectul mesajului:
 Mesaj Scris: 15 Iun 2008 16:05 
Neconectat
experimentat
experimentat

mda..i-am luat zgarda metalica....prima zi a fost ok. a doua zi, a refuzat sa i se mai puna zgarda la gat...i-am citit in ochii refuzul categoric; in plus, nici nu prea m-am putut apropia de el ;) acum trebuie sa il pacalesc cumva. ceva idei?

Sus 

Subiectul mesajului:
 Mesaj Scris: 16 Iun 2008 06:02 
Neconectat
veteran
veteran

Conectat: 4h 4m 28s
Ceva idei?
Apuca-te rapid de un mic dresaj de disciplina cu catelul tau care si-a cam luat nasu' la purtare si incepe sa faca misto de tine (avand impresii de alfa). :wink:
Deja, daca zici ca nu-i mai poti pune zgarda (indiferent de care ar fi ea), ca trage pe unde vrea el si asa mai departe, ai niste probleme nu tocmai mici pe care, in opinia mea, nu prea esti capabila sa le rezolvi singura! :?

Ultima oară modificat de Corbu pe 16 Iun 2008 06:02, modificat 1 dată în total.

Sus 

Subiectul mesajului:
 Mesaj Scris: 16 Iun 2008 09:54 
Neconectat
experimentat
experimentat

mda..comportament de alfa...dap;)...eh, eu am incercat sa il fac sa inteleaga ca daca vrea afara, trebuie sa accepte zgarda....si era clar ca vroia afara, asha ca daca nu a vrut zgarda, nu am iesit afara.

"nu sunt in stare sa le rezolv singura"....adica, trebuie sa apelez la un dresor profesionist? eu speram ca o sa reusesc sa ma inteleg singura cu el;)

Sus 

Subiectul mesajului:
 Mesaj Scris: 16 Iun 2008 10:05 
Neconectat
veteran
veteran

Totul depinde de cat de mult si-a luat baiatu' nasu' la purtare.
Ca sa ne facem o idee:
- te maraie vreodata?
- te lasa sa-i bagi mana in castron cand mananca?
- te lasa sa-l atingi peste tot (membre, coada, ....)?
- ........

Sus 

Subiectul mesajului:
 Mesaj Scris: 16 Iun 2008 10:26 
Neconectat
experimentat
experimentat

cand era mic si ii mai trageam una sa il punem la locul lui, atunci ne maraia, dar atunci il certam si mai tare si il loveam un pic mai tare. acum nu mai maraie, ii umblu la mancare fara probleme ( cand ii duc mancarea, una din placerile mele e sa ii dau eu cateva bucatele de carne sau crantzanele de-ale lui...ca imi place cat de delicat poate fi in a-mi lua mancarea din mana;)), il ating fara probleme, chiar daca nu ii place sta la periat. la capitolul asta, nu sunt probleme.

problema cu el e alta: avand in vedere ca de abia acum am inceput sa il scoatem pe afara(dap, cam tarziu, asta o shtiu), reactia lui a fost normala sa nu asculte, sa traga de lesa sa se duca sa miroasa, sa vada, sa cerceteze. iar ca a refuzat zgarda...eu sper ca va intelege: la plimbare doar cu zgarda.

sper ca nu mi-s prea departe de adevar in presupunerile mele...sperrrr.....

Sus 

Subiectul mesajului:
 Mesaj Scris: 16 Iun 2008 10:58 
Neconectat
veteran
veteran

Cred ca am inteles eu gresit si am crezut ca-i mai mare cainele!
Cat are acum rebelul?

Sus 

Subiectul mesajului:
 Mesaj Scris: 16 Iun 2008 11:05 
Neconectat
experimentat
experimentat

10 luni...nici prea prea nici foarte foarte. dar, ca gabarit...ma depaseste de cand avea 6 luni. de aia am vrut zgarda metalica cu tepi. sa il pot stapani.

Sus 

Subiectul mesajului:
 Mesaj Scris: 17 Iun 2008 07:18 
Neconectat
veteran
veteran

La 10 luni e' exact la varsta la care incearca marea cu degetul.
Ai mare grija cu el asa cum de asemenea trebuie sa ai grija si cum folosesti zgarda cu tepi.
Daca nu o folosesti cu chibzuinta s-ar putea sa-ti strici cainele.
Aceea este o zgarda cu care nu-i de joaca (mai ales la inceput, cand inca animalul nu este invatat cu ea).
Corectia/pedeapsa trebuie aplicata numai atunci cand greseste nu aiurea pentru ca altfel il vei zapaci.
Cu toate acestea nu trebuie trecut nici in cealalta extrema in care, desi o are la gat nu-i aplici corectia de teama sa nu-l doara saracutu'.
Dupa ce o va purta cateva luni, se va invata atat de tare cu ea incat este foarte posibil ca intr-o buna zi sa ai surpriza ca el sa zmuceasca si sa plece cu tine taras cu tot cu zgarda.

Sus 

Subiectul mesajului:
 Mesaj Scris: 17 Iun 2008 08:06 
Neconectat
experimentat
experimentat

cat sta prin curte, nu ii las zgarda ca mi-e frica sa nu se raneasca. de fapt, eu incerc sa il invat sa mearga langa mine cand iesim la plimbare, sa nu traga in toate directiile sau sa-mifuga in strada. sper ca el nu o ia drept o pedeapsa...dar nu vad alta solutie in a-l stapani. procedez corect?

si multu mult de ajutor. :)

Sus 

[ 25 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Prima pagină » Întreţinere Ciobănesc Românesc Carpatin » Comportament