www.carpatin.net    Forum    FAQ

Prima pagină » Întreţinere Ciobănesc Românesc Carpatin » Comportament

[ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: a muscat o persoana
 Mesaj Scris: 12 Aug 2008 15:28 
Neconectat
incepator
incepator

Conectat: 0s
Buna,
Am un mascul de 8 luni, ciobanesc carpatin, foarte destept, are reguli pe care le respecta in general dar totusi a muscat aceasi persoana de mai multe ori.
Astept un sfat sau o parere.
Claudia

Sus 

Subiectul mesajului:
 Mesaj Scris: 15 Aug 2008 12:39 
Neconectat
experimentat
experimentat

Conectat: 26m 18s
Aceasi persoana? Atunci persoana e de vina :D , nu cainele.
De ce la muscat, in ce conditii?

Sus 

Subiectul mesajului: a muscat o persoana
 Mesaj Scris: 15 Aug 2008 16:49 
Neconectat
incepator
incepator

Conectat: 0s
Buna,
pe scurt: e vorba de bunica mea.Cand era mic, a stat mai mult cu ea, si am vazut de cateva ori ca-l cearta, ii arata batul ( nu stiu daca l-a si batut) si alte gesturi. Acum are 8 luni si se pare ca nu o suporta. Ultima oara cand a muscat-o, ea curata cartofi si nu am lasat-o sa-i dea cojile, cainele statea in fund si astepta. La un mom. data fara sa faca nimic a sarit la ea si a muscat-o rau, cred ca daca nu eram acasa......

Imagine
As dori sa stiu la varsta lui si marimea lui ( mi s-a spus ca este foarte mare pt. varsta lui)la ce comportamnet sa ma astept de la el, oricum este un paznic foarte bun deja.
Mersi.

Sus 

Subiectul mesajului:
 Mesaj Scris: 16 Aug 2008 07:30 
Neconectat
veteran
veteran

Vârsta: 40
Conectat: 11h 46m 8s
Hallo,

Am inteles ca e una dintre cele mai capoase rase de caini,iar intre 7 si 9 luni au o problema de comportament majoritatea.Daca am fost dezinformata ...te dezinformez si eu :D .Si eu am o catelusa de aproape 5 luni si e capoasa si dusmanoasa, mai in joaca mai in serios a trantit la pamant doua persoane si a si muscat-o pe una dintre ele,motivata fiind -persoana respectiva ia bagat mana in gura sa vada ce face ...
Despre bunica ta nu stiu ce sa zic,sper ca e bine acum dar e posibil sa fi batut cainele iar el acu sa incerce sa o domine,fiind constient de statura si calitatile lui.Sper sa nu mai ai incidente nefericite .

Sus 

Subiectul mesajului:
 Mesaj Scris: 16 Aug 2008 17:47 
Neconectat
veteran
veteran

Conectat: 9h 19m 59s
Claudia, cand pui o poza, ca si cea uplodata de tine, nu mai pune si
[img]si[/img] in link, copiezi doar ce iti este scris sub poza pe site-ul de upload la Forum BBCode.
Aceasta este poza pe care dorea claudia sa o arate:
Imagine

Sus 

Subiectul mesajului:
 Mesaj Scris: 23 Aug 2008 10:19 
Neconectat
moderator
moderator

Vârsta: 44
Conectat: 7d 19h 2m 52s
PREDUNA LIANA scrie:
Hallo,

Am inteles ca e una dintre cele mai capoase rase de caini,iar intre 7 si 9 luni au o problema de comportament majoritatea.Daca am fost dezinformata ...te dezinformez si eu :D .Si eu am o catelusa de aproape 5 luni si e capoasa si dusmanoasa, mai in joaca mai in serios a trantit la pamant doua persoane si a si muscat-o pe una dintre ele,motivata fiind -persoana respectiva ia bagat mana in gura sa vada ce face ...
Despre bunica ta nu stiu ce sa zic,sper ca e bine acum dar e posibil sa fi batut cainele iar el acu sa incerce sa o domine,fiind constient de statura si calitatile lui.Sper sa nu mai ai incidente nefericite .

Carpatinul nu este un caine incapatinat in nici un caz. Probabil ca exista unele exemplare mai posesive sau agresive, dar comportamentul acestora se datoreaza in primul rand proprietarului.
Din propria experienta pot sa-ti spun ca, carpatinul este un caine neasteptat de inteligent si cu mult bun simt. Daca te ocupi de el, adica vorbesti cu el si ii areti ce e bine si ce e rau, ce are voie sa faca si ce nu, vei fi uimit sa constati ce bine se comporta.
In general femelele sunt mai docile si mai atasate decat masculii. Masculii fiind mai puternici, necesita un stapan mai hotarat. In general, in cadrul oricarei rase exista exemplare care vor incerca sa-si domine membrii familiei.
Am constatat ca, carpatinul este un caine foarte inteligent care se adapteaza usor unor schimbari. Chiar si masculii mai in varsta, de peste 6 ani, se adapateaza usor la un nou stapan si chiar si cei care nu au vazut in viata lor un oras sau un ring de expozitie se adapteaza foarte repede. De exemplu am luat un mascul, de 8 ani, crescut in sat si la stana, foarte puternic si agresiv. Stapanul lui nu punea niciodata mana pe caine, pentru ca ii era frica, il avea de doar 3 luni, cainele crescut fiind de altcineva initial, care renuntase la caine din lipsa de timp.
Iti dai seama ca nu e usor sa faci un caine adult sa accepte un nou stapan, sa accepte periatul, mersul in lesa, alti caini, mersul cu masina,etc.
Prietenii imi spuneau ca sunt inconstient si ca nu voi face niciodata un caine de expozitie din acest mascul agresiv.
Dar peste 2 saptamini am prezentat cainele in expozitie si s-a comportat admirabil.
Totul consta in atitudine, cainele trebuie sa stie ca are stapan bun.
Acesta nu este un caz singular.

Ultima oară modificat de Andrei Deak pe 26 Aug 2008 04:55, modificat 1 dată în total.

Sus 

Subiectul mesajului:
 Mesaj Scris: 25 Aug 2008 17:40 
Neconectat
experimentat
experimentat

Conectat: 26m 18s
Orice caine il ai asa cum ti-l educi.
Carpatinul este un caine usor de dresat, nu necesita te mir ce dresaj.Cei care isi iau un caine pentru prima data, nu au experienta cu caini, pot sa-si ia un carpatin, linistit.Pot sa inceapa cu o femela,iar mai apoi vor constata ca se vor indragosti complet de acesta rasa, si nu vor mai dori o alta.
Un caine inteligent, care se joaca cu copii, nu necesita intretinere speciala, nemofturos, paznic de nadejde.

Sus 

[ 7 mesaje ] 

Prima pagină » Întreţinere Ciobănesc Românesc Carpatin » Comportament