www.carpatin.net    Forum    FAQ

Prima pagină » Întreţinere Ciobănesc Românesc Carpatin » Comportament

[ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Reactie violenta
 Mesaj Scris: 12 Sep 2008 16:00 
Neconectat
junior
junior

Conectat: 0s
Am adus-o azi pe Petra, in varsta de doi ani in curtea in care de 8 ani de zile traieste un ciobanesc german si de mult mai multi ani o fetita, Bishon Maltez. Petra s-a dus curioasa spre ciobanesc dar acesta a reactionat foarte violent. Nici ea nu s-a lasat si cu greu a tinut-o sotul meu drept pentru care am fost nevoiti pentru moment s-o inchidem pe ea in garaj. Dupa cateva ore am scos-o pe ea din nou, am adus-o langa el...aceeasi reactie, daca nu chiar mai rau. Bishonul la fel a marait si din nou Petra a reactionat putin violent dar nu atat de rau ca la ciobanesc. Credeti ca se vor tolera, cum sa procedam? Suntem putin ingrijorati, ce facem daca nu se agreeaza de loc? Astept pareri...

Sus 

Subiectul mesajului:
 Mesaj Scris: 12 Sep 2008 17:06 
Neconectat
veteran
veteran

Conectat: 4h 4m 28s
Ce rasa e' Petra?
E' castrata sau nu?
Ceilalti doi caini cum stau (impreuna sau separati)?

Sus 

Subiectul mesajului:
 Mesaj Scris: 13 Sep 2008 08:25 
Neconectat
junior
junior

Petra este ciobanesc carpatin, nu este castrata, nu a avut pui.In iarna am avut-o pe Dalba, tot carpatin, pe care a acceptat-o fara probleme, dar Dalba avea o luna!
Bichonul sta in casa, dar aici a fost cu totul altfel. Bety-bichonul a fost prima si Nero-ciobanescul german a aparut mai tarziu, fiind pui, de o luna, cred.
Azi din nou sotul meu a scos-o pe Petra, si din nou s-au "dialogat" in acelasi mod. Momentan o tinem pe Petra inchisa, in garaj.A fost cuminte peste noapte nu a facut galagie, nu a latrat, dar...inchisa acolo, ceea ce nu ne place de loc. Noi nu stam la curte, asta e alta problema si pana nu se accepta nu ii putem lasa impreuna nesupravegheati.
Exista sanse sa se accepte, ce parere aveti? Curtea nu e foarte mare, ca la oras...
Multumesc.

Sus 

Subiectul mesajului: raspuns legat de Petra
 Mesaj Scris: 13 Sep 2008 11:52 
Neconectat
veteran
veteran

Vârsta: 36
Conectat: 5d 9h 56m 52s
Eu cresc caini de 15 ani si te asigur ca se vor intelege.
Cand, catelusa va intra in calduri si o vei apropia de mascul vei vedea ca se vor tolera chiar daca nu-i vei lasa sa se imperecheze.
De atunci nu vei mai avea probleme de genul acesta.

Sus 

Subiectul mesajului:
 Mesaj Scris: 15 Sep 2008 19:05 
Neconectat
junior
junior

Suntem foarte fericiti, Nero si Petra s-au acceptat si se pare ca nu mai sunt probleme. Acum zburda liberi prin curte amandoi. :D Multumesc.

Sus 

Subiectul mesajului:
 Mesaj Scris: 16 Sep 2008 18:33 
Neconectat
moderator
moderator

Vârsta: 44
Conectat: 7d 19h 2m 52s
In mod normal apar conflicte atunci cand apare un nou caine in peisaj.Orice caine va dori sa-si apere pozitia si nu va accepta la inceput un alt caine. In aceste situatii e bine ca, cainii sa faca cunostinta intr-o zona neutra, in parc , pe strada si dupa ce se cunosc si se accepta sa fie adusi impreuna in curte. Chiar si asa pot sa para conflicte, inspecial la masa, sau in cazul cainilor foarte posesivi. Deobicei masculii si femele se accepta usor. In schimb, daca erau amindoi masculi, se lasa cu varsare de sange.

Sus 

[ 6 mesaje ] 

Prima pagină » Întreţinere Ciobănesc Românesc Carpatin » Comportament