www.carpatin.net    Forum    FAQ

Prima pagină » Întreţinere Ciobănesc Românesc Carpatin » Comportament

[ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Comportament - a inceput sa roada si se da la picioare
 Mesaj Scris: 30 Iul 2009 18:46 
Neconectat
incepator
incepator

Vârsta: 61
Conectat: 0s
Am de o luna un Carpatin si acum are varsta de 10 saptamani si de un timp a inceput sa roada si se da la picioare,m-am ca saturat ca sant toata zgariata pe picioare.Iam luat tot felul de jucarii si tot degeaba.Cine imi poate da un sfat. :D :D :D :D

Sus 

Subiectul mesajului: Re: Purtari
 Mesaj Scris: 30 Iul 2009 22:02 
Neconectat
experimentat
experimentat

Conectat: 8h 3m 59s
E foarte normal sa roada la varsta asta pentru orice catel din orice rasa. Acest lucru va dura atata timp cat el va fi un pui si nu un caine matur. Referitor la faptul ca te prinde de picioare sfatul meu ar fi sa il mustrezi eventual ridicand tonul vocii si folosind fie "nu" , fie "fui". In cazul in care nu da rezultate foloseste-te si de un ziar rulat si loveste-l peste fund, dar utilizeaza si comenzile vocale in acelasi timp astfel incat el sa stie pe viitor cand nu are voie sa faca ceva.

Sus 

Subiectul mesajului: Re: Comportament - a inceput sa roada si se da la picioare
 Mesaj Scris: 09 Dec 2009 07:06 
Neconectat
incepator
incepator

Ce credeti ca as putea face in legatura cu comportamentul catelei mele, Zora, de 8 saptamani, care ne rontaie cand o mangaiem(explicabil,dealtfel), care ne prinde de picioare cand ne jucam sau cand vrea ea sa ne jucam, care ne maraie cand o certam sau o trimitem "la loc", dar care astazi m-a muscat de picior, de doua ori, fara avertisment. Specific ca ii spunem "Nu!" sau "Nu musca!" pe ton categoric, ca am incercat cu ziarul si a functionat putin, pana a cazut ziarul pe laba ei (din neglijenta), acum folosim o cutie de bere cu monezi in ea. Am observat ca se irita cand spalam urina sau cand ii luam fecalele. S-ar putea sa fie foarte posesiva. Am doi copii de 8 si respectiv 12ani si nu vreau sa ajunga sa fie stresati de ea. Dealtfel, nici eu nu cred ca ma pot adapta unui caine agresiv. Cred ca e important de spus ca sta acum in apartament si ca nu am avut voie sa o scoatem pana acum din casa din cauza vaccinurilor pe care trebuie sa i le facem.

Sus 

Mesaj Scris: 09 Dec 2009 08:03 
Neconectat
junior
junior

Vârsta: 39
Conectat: 3h 56m 52s
Important este sa va impuneti in fata catelusei. Pentru asta era ziarul, ca sa o loviti cu el atunci cand a gresit. Cutia de bere cu monezi nu vad cum poata sa inlocuiasaca corectia aplicata cu ziarul.Cutia face doar zgomot iar catelul poate la inceput s-a speriat dar acum cred ca s-a obisnuit cu ea.
Daca aveti de gand sa o mai tineti in apartament atunci va trebui sa ii luati o cusca (de transport) metalica sau de plastic in care sa o inchideti atunci cand faceti curat.
Timiterea la cusca poate deveni corectia aplicata, dar in primul rand trebuie sa fiti capabili sa va impuneti in fatza catelusei.
Atunci cand va musca loviti-o cu palma (sau ziarul) peste bot.
Cand va musca, ca sa va impuneti puteti sa o tineti strans de bot, chiar daca se zbate si maraie, o tineti asa pina cand se calmeaza, pina cand se aseaza in fund si intelege ca nu ii merge, ca sunteti mai puternica si ca o dominati.

Sus 

Mesaj Scris: 10 Dec 2009 05:34 
Neconectat
incepator
incepator

Multumesc pentru raspuns. M-a ajutat. Oare se va linisti in cateva luni, sau va fi la fel de "afurisita"?

Sus 

[ 5 mesaje ] 

Prima pagină » Întreţinere Ciobănesc Românesc Carpatin » Comportament