www.carpatin.net    Forum    FAQ

Prima pagină » Întreţinere Ciobănesc Românesc Carpatin » Comportament

[ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: comportament
 Mesaj Scris: 30 Mar 2010 14:27 
Neconectat
veteran
veteran

Vârsta: 40
Conectat: 13d 12h 42m 14s
In zona in care ies cu cainii au aparut brusc 3 turme de oi,fiecare turma are proprii caini,5-6 la numar,fara a fi o rasa anume,generic le pot spune caini de oi.De multe ori se nimereste sa trec cu cainii mei printre turmele cu oi,dar mai sunt si cazuri cand ma vad nevoit sa trec de-a dreptul prin turme,nelamurirea mea e legata de comportamentul acestor caini,latra se apropie de noi la o distanta de 3-4 m si se opresc,nu mi se pare normal ca niste caini care sunt paznici la oi sa aiba un asemenea comportament,pai daca nu se apropie de un caine(cazul meu) cum reactioneaza cand vine lupul,chiar sunt in zona,o alta intrebare legata de comportament am intalnit de cateva ori situatia ca anumiti caini scapati din curte,sa vina direct asupra masculului meu si sa inceapa incaierarea(nu a scapat niciunul fara sa-si primeasca lectia,desi au fost cativa mai inalti decat al meu) acestia de ce au curajul sa vina sa prinda pe cand cei de la oi nu? La plimbare cainii mei sunt in lesa tot timpul(am avut un mic incident cu cativa vanatori acum 2 luni)

Sus 

Subiectul mesajului: Re: comportament
 Mesaj Scris: 01 Apr 2010 07:14 
Neconectat
junior
junior

Vârsta: 37
Conectat: 17h 1m 46s
Daca au fost cat de cat socializati cu alti caini de mici, pot face diferenta intre un caine (+ stapanul lui) si un lup (diferenta o fac oricum, dar pot sti ca un caine nu e pericol, mai ales daca e si cu stapanul). Parerea mea e ca orice caine de paza bun va face diferenta intre anumite situatii, nu va ataca oricand orice misca pe langa turma/familie, mai ales daca are si stapanul langa el. Poate daca el le-ar zice, cainii ar reactiona diferit.

Cei care se infig direct la alt mascul nu reactioneaza manati de instinctul de paza (mai ales daca vin ei pe teritoriul "inamic"), ci vor doar sa se incaiere (poate au si vreo femela in calduri pe aproape).

Sus 

Subiectul mesajului: Re: comportament
 Mesaj Scris: 01 Apr 2010 13:58 
Neconectat
veteran
veteran

Vârsta: 27
Conectat: 4d 19h 10m 29s
hemu-ha scrie:
Daca au fost cat de cat socializati cu alti caini de mici, pot face diferenta intre un caine (+ stapanul lui) si un lup (diferenta o fac oricum, dar pot sti ca un caine nu e pericol, mai ales daca e si cu stapanul). Parerea mea e ca orice caine de paza bun va face diferenta intre anumite situatii, nu va ataca oricand orice misca pe langa turma/familie, mai ales daca are si stapanul langa el. Poate daca el le-ar zice, cainii ar reactiona diferit.

Cei care se infig direct la alt mascul nu reactioneaza manati de instinctul de paza (mai ales daca vin ei pe teritoriul "inamic"), ci vor doar sa se incaiere (poate au si vreo femela in calduri pe aproape).

Si cum ar trebuii sa procedam pentru a evita, sau a elimina cat de cat aceasta dorinta de incaierare? Fie el pe teren neutru sau "inamic". E o problema intre masculi dezvoltati complet, si parca mai toti au aceasta dorinta de incaierare in sange, eu caut o metoda prin care sa elimin acest impediment, pentru ca e un calvar sa plimbi cainele prin parc si sa stai sa il tragi si sa il mustrezi mereu sa se potoleasca cand are chef de harta.
Multumesc anticipat !

Sus 

[ 3 mesaje ] 

Prima pagină » Întreţinere Ciobănesc Românesc Carpatin » Comportament