www.carpatin.net    Forum    FAQ

Prima pagină » Întreţinere Ciobănesc Românesc Carpatin » Comportament

[ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Cand apare instinctul de paza ?
 Mesaj Scris: 23 Ian 2012 16:18 
Neconectat
veteran
veteran

Vârsta: 45
Conectat: 3d 14h 59m 12s
Salut! Am un carpatin de 7 luni si jumatate. Cand era mic era foarte capos, musca tot, inclusiv mainile si picioarele mele. Acum este cuminte si ascultator. Mi-a dat ceva de furca pana m-am impus in fata lui. Dresajul, ca sa zic asa, a fost corect (nu l-am certat niciodata, nu l-am batut niciodata). Acum stie cine este seful si sunt super incantat de temperamentul sau. Problema e ca nu stiu cand, cam la ce varsta incepe sa devina agresiv cu strainii. Are zile cand s-agita, cand apare cineva, dar are si zile cand, parca de-abia asteapta sa se joace. Tin sa mentionez ca am destula experienta cu cainii, mi-au placut din copilarie si am avut, dar arsa asta ma cam incurca, de aceea rog cunoscatorii sa imi dea ceva detalii.P.S.(ca si aspect,este dezvoltat ca si un caine de un an).
Multumesc!

Sus 

Subiectul mesajului: Re: Cand apare instinctul de paza ?
 Mesaj Scris: 24 Ian 2012 11:53 
Neconectat
moderator
moderator

Conectat: 7d 19h 2m 52s
Instinctul de paza se manifesta la unele exemplare de CARPATIN inca de la varste fragede, unii pui latra la prezenta straina chiar de mici (cand au ochii inchisi chiar). Puii invata de la mama lor si apoi de la ceilalti caini cum sa se comporte. In cazul in care nu aveti un caine adult de la care puiul sa invete, si puiul nu manifesta comportamentul pe care il doriti puteti incepe un program de dresaj.
Caracterul puilor difera, unii sunt mai agresivi decat altii, unii se maturizeaza mai tarziu. Instinctul de paza exista genetic in toti dar manifestarea lui tine de conditiile de viata.

Sus 

Mesaj Scris: 24 Ian 2012 16:15 
Neconectat
veteran
veteran

Multumesc pentru sfat!
Dar tot sunt in ceata. Cu riscul de a plictisi, poate ar trebui sa vorbesc mai detaliat. Ca sa scap de muscaturile lui, pe la varsta de 3 luni, i-am adus o catelusa de 5 saptamani, de la o stana. Este un metis intre CRB (tatal) si mioritic (mama). Rolul ei a fost de jucarie pentru el, dar acum este cea care simte prima orice miscare, se manifesta prin latraturi, iar el se duce si cerceteaza locul. Ideea este ca la cat s-a facut dihania, nu am curaj sa-l las sa vad daca musca, daca nu ... Trebuie sa-l opresc.Nu-mi vine in minte nici o imprejurare pe care as putea-o regiza ca sa lamuresc lucrul asta. Am uitat, cand se repede, nu se omoara cu latratul, se duce ca ghiuleaua pur-si-simplu.

Sus 

Mesaj Scris: 24 Ian 2012 22:22 
Neconectat
junior
junior

Vârsta: 38
Conectat: 17h 1m 46s
Stiu de un mioritic de care stapana se plangea ca la 2 ani era extrem de jucaus cu oricine intra pe poarta si nu stia ce sa-i faca. I-am spus si ei ce-ti spun si tie: daca nu are materialul genetic, nu va face paza.
Pe de alta parte, putin timp dupa, cainele s-a schimbat aproape peste noapte; brusc, nimeni nu mai avea voie in curte fara stapani si nu mai era interesat de atentia altora in afara stapanilor. Instinctul se manifesta uneori tarziu.

Nu prea inteleg de ce "trebuie sa-l opresti"; daca el e in curte si e cineva la gard, lasa-l sa-si faca treaba, presupunand ca nu poate darama gardul. Daca il tot opresti cand isi manifesta instinctul de paza (daca asta facea), il poti inhiba. Nu e usor, instinctul (acolo unde exista) e puternic, dar il poti opri daca insisti.

In fine, dresajul pentru paza nu e doar sa muste de o carpa sau sa sara pe gard; daca asa e tot ce vrei de la el, e relativ usor. Daca vrei ceva mai mult, presupunand ca e capabil cainele, o sa apere curtea singur fara dresaj, dar daca vrei sa-l lucrezi ca sa stii ce si cum se comporta exact, neaparat vorbeste cu un dresor, poti strica un caine bun cu metode aplicate gresit.

Sus 

Mesaj Scris: 25 Ian 2012 06:09 
Neconectat
veteran
veteran

sa nu fiu inteles gresit . nu vreau un caine de top ca sa zic asa .nu vreau nici un monstru in curte.i-mi doresc un caine de curte harnic.cum am spus am ceva experienta si cred ca TOR asa il cheama corespunde.in copilarie am avut un ciobanesc german de care am fost super multumit .mi-a umplut copilaria,adolescenta si primii ani buni din viata de adult.mi-a fost tovaras 17 ani asta in conditiile in care fratii de cuib s-au prapadi pe la 7-8 ani.si ca sa citez un amic din adolescenta ;;asta nu-i caine,este personificarea cainelui -lup;;..si l-am dresat singur.Acum bine,nici nu stiu daca Tor este un carpatin pur ,cu toate ca aduce si ca aspect si ca ,caracter .O sa rog juniorul sa ma ajute sa postez niste poze si o sa astept cuminte comentarii.si pentru ca tot am inceput sa ma obisnuiesc cu folosirea calculatorului,o sa mai pierd ceva vreme discutind cu cei ce iubesc cainii.Cred ca trebuie sa mai am putina rabdare cu Tor.PS;multumesc pentru orice raspuns-sfat de la cei ce doresc sa mi-l dea.

Sus 

Mesaj Scris: 25 Ian 2012 08:07 
Neconectat
moderator
moderator

Conectat: 7d 19h 2m 52s
Romi scrie:
Multumesc pentru sfat!
Dar tot sunt in ceata. Cu riscul de a plictisi, poate ar trebui sa vorbesc mai detaliat. Ca sa scap de muscaturile lui, pe la varsta de 3 luni, i-am adus o catelusa de 5 saptamani, de la o stana. Este un metis intre CRB (tatal) si mioritic (mama). Rolul ei a fost de jucarie pentru el, dar acum este cea care simte prima orice miscare, se manifesta prin latraturi, iar el se duce si cerceteaza locul.

Deci catelul are un model de urmat.

Romi scrie:
Ideea este ca la cat s-a facut dihania, nu am curaj sa-l las sa vad daca musca, daca nu ...

Un caine de talie mare descurajeaza prin aspect si atitudine, nu trebuie sa latre intruna si sa "rupa" gardul ca sa tina afara intrusii.

Romi scrie:
Nu-mi vine in minte nici o imprejurare pe care as putea-o regiza ca sa lamuresc lucrul asta.

Rugati un instructor de dresaj sa vina echipat in costum de protectie, sau pe altcineva imbracat cu haine multe si cat mai groase. :wink:

Romi scrie:
Am uitat, cand se repede, nu se omoara cu latratul, se duce ca ghiuleaua pur-si-simplu.

Stiti vorba aceea: cainele care latra nu musca.
Asa ca probabil aveti un caine pentru care faptele conteaza si nu vorbele. Aveti grija sa il puteti controla, ca odata ce se invata la atac mai ales la alti caini (dupa ce se maturizeaza/monteaza prima data) va fi greu de oprit.

Va sfatuiesc sa tineti cont de indrumarile lui hemu-ha.

Sus 

Mesaj Scris: 25 Ian 2012 09:45 
Neconectat
veteran
veteran

Sper sa nu am probleme.Am mai spus-o,mai greu,dar a inteles care este pozitia sa .Cel mai mult i-mi place cind vine si ma saluta,cum i-mi place mie sa spun (vine,ma loveste cu pulpa din spate,se baga in mie dupa care pleaca la treaba lui.Dupa un timp revine,repeta figura si pleaca).Iar ca si dresaj stapineste aproape la perfectie comenzile sezi,culcat ,vino,pas in lesa si liber,stai pe loc de pe loc si din mers ,si lasa.Pe ultima o folosesc atunci cind se joaca sotia cu el,il perie ,ai face masaj (la care se intinde ca o sarla) ,iar cind ai vine lui incepe sa o miraie si sa o traga de maneca zic eu in joaca.La ea nu asculta decit sezi si da laba.Siasta cind are el chef.

Sus 

Mesaj Scris: 25 Ian 2012 15:13 
Neconectat
veteran
veteran

Am promis ca incerc sa pun niste poze.
Astept pareri de la cei care se pricep. Este sau nu carpatin ? Are 7 luni si jumatate si 68 inaltimea la greaban. Il cheama Torr.

Sus 

Mesaj Scris: 25 Ian 2012 15:15 
Neconectat
veteran
veteran

ImagineImagineImagineImagine

Sus 

Mesaj Scris: 26 Ian 2012 08:54 
Neconectat
veteran
veteran

Cu respect va rog,astept ceva pareri-sfaturi.In poze catelul este ud (s-a jucat in zapada),are coada si virful urechii stingi taiate(asa l-am primit la 4 saptamini)si nu provine din linii consacrate.Multumesc frumos.

Sus 

[ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Prima pagină » Întreţinere Ciobănesc Românesc Carpatin » Comportament