www.carpatin.net    Forum    FAQ

Prima pagină » Întreţinere Ciobănesc Românesc Carpatin » Comportament

[ 2 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Convietuirea cu alta rasa mai mica
 Mesaj Scris: 27 Mar 2012 19:10 
Neconectat
senior
senior

Vârsta: 36
Conectat: 19h 4m 22s
Salutare,

revin cu o noua intrebare la care sper sa primesc raspuns pentru ca nu stiu cum sa procedez.
Am un carpatin si un ciobanesc de bucovina, ambii cu infuzie de caucazian. Pe langa acestia doi mai am si un bichon de talie mare. Acesta din urma este foarte rau si inca de la inceput a incercat sa se impuna ca sef al curtii. Mai nou am observat ca se da la cei mari (acestia au 6 luni si 3 saptamani si 40 kg fiecare) iar ei nu zic si nu fac nimic ci doar se joaca cu el. Pe Diana (CRC) a muscat-o de bot iar ea a schelalait si atat.
Este normal ca cei mari sa nu ii faca nimic celui mic sau nu? Nu vreau sa ma trezesc mai tarziu cu cel mic sfasiat sau batut prin curte.
Imagine

Sus 

Subiectul mesajului: Re: Convietuirea cu alta rasa mai mica
 Mesaj Scris: 28 Mar 2012 08:57 
Neconectat
moderator
moderator

Vârsta: 46
Conectat: 14d 19h 14m 28s
mihaizx10r scrie:
Salutare,

revin cu o noua intrebare la care sper sa primesc raspuns pentru ca nu stiu cum sa procedez.
Am un carpatin si un ciobanesc de bucovina, ambii cu infuzie de caucazian. Pe langa acestia doi mai am si un bichon de talie mare. Acesta din urma este foarte rau si inca de la inceput a incercat sa se impuna ca sef al curtii. Mai nou am observat ca se da la cei mari (acestia au 6 luni si 3 saptamani si 40 kg fiecare) iar ei nu zic si nu fac nimic ci doar se joaca cu el. Pe Diana (CRC) a muscat-o de bot iar ea a schelalait si atat.
Este normal ca cei mari sa nu ii faca nimic celui mic sau nu? Nu vreau sa ma trezesc mai tarziu cu cel mic sfasiat sau batut prin curte.
Imagine

Si eu am un teckel cu par sarmos care convietuieste fara probleme cu cei cativa carpatini . Nu a avut probleme cu cei mari , doar pe cei tineri (pui) incearca sa-i puna la respect , dar asta pana cresc ... Cainii tai sunt inca tineri si bichonul incearca sa se impuna , dar cand o sa mai creasca o sa-si gaseasca fiecare locul in haita . Intre timp nu-l lasa sa-si faca de cap cu ceilalti doi , pentru ca dupa ce se maturizeaza s-ar putea sa-si aduca aminte :lol: .

Sus 

[ 2 mesaje ] 

Prima pagină » Întreţinere Ciobănesc Românesc Carpatin » Comportament