www.carpatin.net    Forum    FAQ

Prima pagină » Întreţinere Ciobănesc Românesc Carpatin » Sănătate

[ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Parvoviroza
 Mesaj Scris: 18 Dec 2008 17:57 
Neconectat
incepator
incepator

Vârsta: 35
Conectat: 0s
Am vb cu un doctor veterinar si luni sunt programat la vaccinare. Puiutul meu are acum 7 saptamani, se face catel mare :wink:. Doctorul nu l-a vazut inca, dar mi-a cerut detalii. I-am zis ca l-am luat de la Rucar, fiind in trecere pe acolo, de la unul din oamenii care vand catei pe marginea drumului. Mi-a placut mult si nu am rezistat sa nu il iau. Problema care a ridicat-o doctorul a fost aparitia parvovirozei. Mi-a zis ca puii luati astfel se imbolnavesc pe la 4 luni si sansa de supravietuire e de 20%. M-am utilizat putin de google si am vazut ca la 5-6 zile dupa expunere apar si primele semne ale bolii, si ciobanescul carpatin nu e un caine cu predispozitie marita la astfel de boli. A avut careva genul asta de probleme? Cum pot fi prevenite? M-am atasat de Pacha si as face orice sa nu se imbolnaveasca :( .

Sus 

Subiectul mesajului: Re: Parvoviroza
 Mesaj Scris: 18 Dec 2008 18:59 
Neconectat
veteran
veteran

Vârsta: 40
Conectat: 11h 46m 8s
Buna ,
Sa stiu ca si eu detin un catel luat in conditii identice ,mai exact o catelusa ocheama Shilla .Cand am intrat in posesia ei avea 6 saptamani fara doua zile....iar acum are 8 luni si jumatate :wink: .Este un exemplar extraordinar de frumos ,destept si devotat!Si spun asta nu doar ca este al meu....
Sunt convinsa ca ai sa te convingi si singur de asta.
Daca e ingrijit cum trebui nu ai de ce sa ai probleme....sau asa sper.
Multa bafta! Si bine ai venit in randul nostru! :wink:

Sus 

Mesaj Scris: 18 Dec 2008 19:04 
Neconectat
veteran
veteran

Conectat: 11d 23h 39m 16s
Daca ii dai toate vaccinurile la timp nu vei avea probleme de genul acesta .Sunt 5 vaccinuri vitale care trebuie date neaparat 2 monovalente si 3 polivalente la interval de cate 2 saptamani fiecare incepand cu varsta de 5 saptamani.Asa fac eu si nu am probleme dar te previn sa nu-i dai vaccin romanesc.Toate cele bune si sarbatori fericite.

Sus 

Mesaj Scris: 18 Dec 2008 19:53 
Neconectat
incepator
incepator

Vârsta: 35
Conectat: 0s
Din ce am citit, vaccinurile nu asigura imunitate 100%. Depinde foarte mult si de catel, in ce mediu a crescut. Si nu am de unde sa stiu ce a facut cu el cel de la care l-am luat, pe unde l-a tinut timp de 4 saptamani. Sper sa fie bine, o sa am mare grija de el sa creasca mare si sa fie sanatos. Multumesc mult pentru raspunsuri si pentru proptitudine. M-am mai linistit acum.

Sus 

Mesaj Scris: 19 Dec 2008 20:05 
Neconectat
moderator
moderator

Vârsta: 45
Conectat: 7d 19h 2m 52s
Trebuie sa te adresezi unui medic veterinar. Orice catel trebuie vaccinat impotriva diferitelor boli. Primul vaccin, impotriva parvovirozei, se poate face la varsta de 43 de zile. Se repeta dupa 14 zile. Dupa fiecare 14 zile se administreaza un alt vaccin pentru o alta boala. Se pot administra si polivalente. Medicul este cel care decide schema de vaccinare.

Oricum, este foarte important ca odata ce ai devenit proprietarul unui catel, sa te prezinti cu el la un medic veterinar. O deparazitare interna si externa este necesara.
Vaccinarea nu asigura imunizarea cainelui imediat, necesita o perioada in care e bine sa feresti catelul de contactul cu alti caini.

Sus 

Mesaj Scris: 20 Dec 2008 05:45 
Neconectat
veteran
veteran

Vârsta: 40
Conectat: 11h 46m 8s
Urmeaza sfaturile lui Andrei ca nu ai nimic de pierdut.Si eu am luat-o ope shilla din Pasul Rucar -Bran iar cand am ajuns seara in Bucuresti am poprit direct la un cabinet veterinar deschis non-stop,acolo i-a facut fisa si carnet de sanatate, deparazitare interna si experna,programare ptr vaccin(vaccinari din doua in doua saptamani),prescris alimentatia indicata in functie de varsta ,greunate si rasa pentru fiecare etapa de varsta,dupa 3 luni vitaminele si calciul necesare -fiind o rasa care se dezvolta rapid in primul an de viata este indicat sa-i dai vitamine.
Si nu ezita sa te duci la dr ,pentru fiecare chestie care nu ti se pare k .

Sus 

[ 6 mesaje ] 

Prima pagină » Întreţinere Ciobănesc Românesc Carpatin » Sănătate