www.carpatin.net    Forum    FAQ

Prima pagină » Întreţinere Ciobănesc Românesc Carpatin » Sănătate

[ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: pui de 3 luni-vaccinuri
 Mesaj Scris: 04 Feb 2009 10:19 
Neconectat
junior
junior

Vârsta: 38
Conectat: 0s
buna ziua sunt nou pe site!!mi-am luat acum cateva zile un pui de carpatin..are aprox 3 luni si e fetita,o cheama TESSIE..i-am facut primul vaccin acum 2 zile..intreb e cate vaccinuri trebuie sa ii fac...i-am facut si o prima deparazitare interna..mai e nevoia de alta??multumesc!!

Sus 

Subiectul mesajului: Re: pui de 3 luni-vaccinuri
 Mesaj Scris: 04 Feb 2009 11:18 
Neconectat
veteran
veteran

Vârsta: 26
Conectat: 4d 19h 10m 29s
Din cate stiu, al 2 lea vaccin se face dupa 2 saptamani dupa primul, acum poate gresesc, si deparazitare, ar fi indicata si cea externa, pentru ca puteti avea mari probleme apoi cu capuse, pureci, paduchi etc

Sus 

Mesaj Scris: 04 Feb 2009 20:08 
Neconectat
junior
junior

pai i-am luat si o solutie recomandata de vanz de la petshop...ceva gen frontline care solutie a fost aplicata la ceafa...dar cateaua mea se scarpina intr-una...acum nush,ori nu a fost buna solutia resp,ori e semn k isi face simtita prezenta?!!!!??????!

Sus 

Mesaj Scris: 04 Feb 2009 20:32 
Neconectat
junior
junior

Conectat: 11m 1s
Buna Bogdan, vizavi de deparazitari, acestea se fac regulat, o data la trei luni, cele interne, iar cele externe, in functie de indicatiile de pe prospect.
Referitor la vaccinari, era bine daca medicul veterinar la care ai fost, iti facea un program complet de vaccinari, cel putin ptr. urmatoarea perioada daca nu chiar ptr. un an intreg. Oricum, la 2 saptamini trebuie sa repeti primul vaccin, iar atunci, roaga doctorul, sa~ti treaca cu creion in rubrica imediat urmatoare, data urmatorului vaccin (de obicei peste alte 2 saptamini in functie de schema de vaccinare) si data deparazitarii urmatoare. Vaccinarile se fac atunci cand catelul e mic, iar dupa varsta de un an cainele necesita (doar dar) obligatoriu vaccinarea antirabica anuala.

Sus 

Mesaj Scris: 05 Feb 2009 09:18 
Neconectat
veteran
veteran

Vârsta: 26
Conectat: 4d 19h 10m 29s
Si in legatura cu deparazitarea si eu i-am facut la al meu la veterinar un tratament cu frontline si a continuat sa se scarpine, si mai nou observ niste ganganii rosii cat varful de pix misunand pe el... La dat maikmea pana si cu gaz sa scape de ei :| fara sa fiu eu acasa, si acum nu stiu daca e bine ce a facut ..

Sus 

Mesaj Scris: 05 Feb 2009 12:07 
Neconectat
junior
junior

va multumesc pt raspunsuri,sfaturi...o sa pun o poza cu "frumoasa" mea in curand... :D

Sus 

Mesaj Scris: 05 Feb 2009 18:52 
Neconectat
experimentat
experimentat

Conectat: 8h 3m 59s
Buna!
Deparazitare interna se face o data la 3-4 luni (eu fac 3 pe an la interval de 4 luni). Inainte cu o saptamana de vaccinare cainele se deparaziteaza pentru a inlatura riscul unor reactii nedorite intru-cat vaccinarea constituie o actiune stresanta pentru organism.
Solicita-i veterinarului un carnet de sanatate care nu te costa nimic sau poate cativa ron in functie de cabinet (de obicei e gratis) unde se vor trece obligatoriu toate deparazitarile interne si toate vaccinurile si de asemenea se vor aplica niste abtibilduri dupa dezlipirea de pe sticluta vaccinurilor de catre medicul care le efectueaza si pune parafa.De acest carnet ai nevoie la expozitii si in cazul in care esti trimis in instanta datorita cainelui si el va constitui dovada ca ai un caine vaccinat, plus ca va fi mult mai usor pentru tine sa ti o evidenta a datelor cand trebuie sa mergeti la veterinar.
Ai nevoie de 3 vaccinuri in perioda 6 saptamani-3 luni. Apoi vaccinul antirabic (contra turbarii) dupa varsta de 3 luni . Dupa varsta de 1 an se face un vaccin polivalent (impotriva unui numar de boli) anul care si de data asta e recomandat sa fie precedat de o deparazitare interna.
Succes! si asteptam poze cu catelul.

Sus 

Mesaj Scris: 05 Feb 2009 20:02 
Neconectat
junior
junior

catelusa mea are carnet...intr-adev medicul veterinar a lipit un abtibild acolo...scrie"nobivac puppy dp 004333 A"-intervet :D acum tre sa ma duc peste o sapt pt un alt vaccin...

Sus 

Mesaj Scris: 06 Feb 2009 16:27 
Neconectat
experimentat
experimentat

Conectat: 8h 3m 59s
Perfect. Carnetul e de folos-uramareste datele pe care le scrie si vei observa ca iti va trece si data urmatoare cand trebuie sa te prezinti pentru deparazitare sau vaccin ( in caz ca nu o face-spune-i tu sa iti scrie acolo).
Succes!

Sus 

[ 9 mesaje ] 

Prima pagină » Întreţinere Ciobănesc Românesc Carpatin » Sănătate