www.carpatin.net    Forum    FAQ

Prima pagină » Întreţinere Ciobănesc Românesc Carpatin » Sănătate

[ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Picioare prea subtiri ... solutie?
 Mesaj Scris: 21 Aug 2011 14:42 
Neconectat
incepator
incepator

Vârsta: 30
Conectat: 4h 14m 3s
am un ciobanesc carpatin in varsta de 8 ani. Problema e ca niste ani nu a fost scoasa la plimbare deloc, a avut loc sa se miste in tarcul ei insa cred ca nu a fost de ajuns. Acum are picioarele din spate foarte subtiri in sensul ca muschii sunt atrofiati si cateodata cand alearga par ca nu rezista greutatii ei (are vreo 70 de kilograme). Intrebarea e: ce pot face in legatura cu aceasta problema? Suplimentele de calciu sau vitaminele ajuta (o sa intreb si un veterinar desigur dar as dori si ceva experiente personale)? Daca o scot la plimbare e posibil sa isi revina muschii? Imi e mila de ea ca e un caine bland cu multa energie insa vad ca oboseste destul de repede si as vrea sa fac ceva ptr ea

Sus 

Subiectul mesajului: Re: Picioare prea subtiri ... solutie?
 Mesaj Scris: 21 Aug 2011 15:33 
Neconectat
veteran
veteran

Vârsta: 38
Conectat: 8d 3h 14m 48s
Wildhoney scrie:
am un ciobanesc carpatin in varsta de 8 ani. Problema e ca niste ani nu a fost scoasa la plimbare deloc, a avut loc sa se miste in tarcul ei insa cred ca nu a fost de ajuns. Acum are picioarele din spate foarte subtiri in sensul ca muschii sunt atrofiati si cateodata cand alearga par ca nu rezista greutatii ei (are vreo 70 de kilograme).

Sigur este Carpatin? Greutatea unui mascul este in jur de 45kg, iar al unei femele ceva mai mica. Daca este Carpatin, atunci catelusa ta este obeza si trebuie sa slabeasca. Reducerea treptata a portiei de mancare si miscarea regulata o va aduce la normal.

Intrebarea e: ce pot face in legatura cu aceasta problema? Suplimentele de calciu sau vitaminele ajuta (o sa intreb si un veterinar desigur dar as dori si ceva experiente personale)? Daca o scot la plimbare e posibil sa isi revina muschii? Imi e mila de ea ca e un caine bland cu multa energie insa vad ca oboseste destul de repede si as vrea sa fac ceva ptr ea

Scoate-o la plimbare, cu siguranta ajuta si la dezvoltarea masei musculare.

Sus 

Mesaj Scris: 21 Aug 2011 16:19 
Neconectat
incepator
incepator

Vârsta: 30
Conectat: 4h 14m 3s
a pai nu am mai cantarit-o demult dar sotul a incercat sa o ia in brate si estimativ...Am atasat o poza ... vi se pare grasa? pentru ca nu e, dimpotriva, mie una mi se pare slabuta

Imagine

Sus 

Mesaj Scris: 23 Aug 2011 11:15 
Neconectat
moderator
moderator

Vârsta: 44
Conectat: 7d 19h 2m 52s
Asa cuma spus si colegul DrO,
greutatea de 70 de kg, este foarte mare pentru un carpatin, si cu atit mai mult pentru o femela.
Va rog sa-mi permiteti sa glumesc si sa ii recomand sotului (in lipsa unui cantar) sa va ridice pe Dumneavoastra in brate si apoi cateau ca sa aiba o comparatie.

Femela in poze nu pare slaba, eventual o puteti considera slaba daca i se simt oasele de la crupa ( partea spatelui inspre coada).
Daca e grasa, (femelele au tendinta de a se ingrasa), va trebui sa-i reduceti portia de mancare si sa incercati sa o determinati sa faca miscare (moderat, treptat).
Astfel va trai mai mult si calitatea vietii i se va imbunatatii.

Sus 

[ 4 mesaje ] 

Prima pagină » Întreţinere Ciobănesc Românesc Carpatin » Sănătate